Ten zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, samorządu, organizacji społecznych, przedsiębiorców, środowisk naukowych, a także Komisji Europejskiej, będzie teraz zatwierdzał kryteria stosowane w konkursach czy zmiany w programie regionalnym. Będzie też mógł zgłaszać uwagi do jego wykonywania.
- Polski rząd wynegocjował z Komisją Europejską ponad 76 mld euro. To największe pieniądze spośród wszystkich państw członkowskich Unii. Łódzkie ma zagwarantowane 2 mld 746 mln euro – to także rekordowa kwota. To wielki sukces i radość, ale za tym idzie praca, którą trzeba wykonać, żeby te środki właściwie wydatkować – podkreślał marszałek Grzegorz Schreiber.
Obecna na posiedzeniu wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała, że Łódzkie jest drugim województwem w Polsce pod względem ilości przyznanych pieniędzy unijnych. – To ogromny sukces, ale i wyzwanie, żeby je dobrze i sprawnie ulokować – zaznaczyła.
Przedstawicielka Komisji Europejskiej Angela Martinez Sarasola z dyrekcji generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej gratulowała Funduszy dla Łódzkiego. - Łódzkie będzie realizować program, który jest świetnie przygotowany, zrównoważony i uwzględnia nawet kryteria kontaktów międzynarodowych – zachwalała.
Przed posiedzeniem Komitetu Monitorującego dla Łódzkiego marszałek Grzegorz Schreiber uczestniczył w podobnym gremium dla Umowy Partnerstwa, czyli kontraktu przewidującego pieniądze unijne do 2027 roku dla całego kraju. Dla Polski przewidziane jest ponad 350 mld zł. Z tej puli blisko połowa przypadnie regionom, w tym dla Województwa Łódzkiego.
- Regiony w tym rozdaniu dostaną 33,5 mld euro na lata 2021-2027. To najwyższy poziom decentralizacji środków od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – dodała wiceminister Małgorzata Jarosińska Jedynak.
Świętujemy śpiewająco
Klamrą dla tych pozytywnych informacji niech będzie zapowiedź Teatru Wielkiego w Łodzi, który zapowiada cykl koncertów w regionie „Z operą przez Łódzkie”. Artyści w różnych miastach województwa zaprezentują arie z oper i operetek, pieśni i piosenki, ballady oraz utwory mające swoje źródła w folklorze. Z humorem i bardziej poważnie. Repertuar jest niezwykle bogaty.
Na inaugurację zapraszamy 4 kwietnia na godz. 19 do Bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu (Stary Rynek 24/30). W Wielki Tydzień zabrzmi tutaj Requiem Giuseppe Verdiego. Wystąpią Joanna Woś, Agnieszka Makówka, Dominik Sutowicz, Grzegorz Szostak oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcją Rafała Janiaka.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Napisz komentarz
Komentarze