Tegoroczna Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele powszechnym Wielki Post, przypada w dniu 22 lutego 2023 r. Data święta wyznacza koniec czasu karnawału i hucznych zabaw. Jest też początkiem okresu postu i przypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. W czasie Mszy św. w Środę Popielcową dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Słyszymy wówczas słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Jest to jeden z dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość.
W Środę Popielcową obowiązuje natomiast ścisły post. Co to dokładnie oznacza? Jest to ograniczenie posiłków do jednego sytego i dwóch lekkich. Wyłączeni z tego obowiązku są dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz osoby starsze po 60. r.ż., a także chorzy, których stan zdrowia nie pozwala na rezygnację z normalnego jedzenia.
Zgodnie z zaleceniami Kościoła katolickiego należy również całkowicie wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Dotyczy to dorosłych oraz młodzież od 14 r.ż.
Prawo kanoniczne nakazuje również, aby przez cały okres Wielkiego Postu, a więc również rozpoczynającą go Środę Popielcową, wstrzymać się od hucznych zabaw czy napojów alkoholowych.
Napisz komentarz
Komentarze