Zaginięcia osób, to niestety częste zjawisko. Nie trudno przeglądając internet, a zwłaszcza media społecznościowe, natrafić na komunikaty o zaginięciu osoby. Nie ma żadnej reguły. Osoby zaginione to dorośli, dzieci, kobiety i mężczyzny. Czy istnieje jakaś kategoryzacja osób zaginionych?
Zaginięcie jest taką sytuacją, która powoduje traumę u osób najbliższych. Z drugiej strony ze strony służb ratunkowych, natychmiastowe i szybkie działania.
Kategoryzując zaginięcia, przede wszystkim musimy powiedzieć, że w pierwszej kategorii znajdują się osoby poniżej 15 roku życia, czyli osoby nieletnie, a taże osoby starsze, bądź osoby nieporadne życiowo, czy z zaburzeniami psychicznymi, których zdrowie i życie jest zagrożone.
Zdarza się, że osoba, która wychodzi z domu, pozostawia list, w którym umieszcza informacje o myślach samobójczych - mówi asp. Agnieszka Kropisz Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.
Zaginęła bliska nam osoba. Co robić w takiej sytuacji?
Takie sytuacje powinny być sygnałem dla rodziny, powodującym natychmiastowe działanie. Przede wszystkim powinnismy sprawdzić możliwe miejsca pobytu danej osoby, czyli wśród rodziny, znajomych. W przypadku osób starszym, być może są to miejsca, w których lubiły przebywać. Osoby starsze z zaburzeniami pamięci, mogą wracać do miejsc z dawnych lat, gdzie np. Pracowały. Może być również taka sytuacja, że taka osoba znajdzie się na cmentarzu, bo kiedyś pochowała bliską osobę. To są właśnie miejsca, które należy przeszukać w pierwszej kolejności.
Przechodząc do naszej, policyjnej działalności, rodzina powinna do nas przynieść możliwie jak najbardziej aktualne zdjęcie osoby zaginionej. Rodzina powinna również przekazać Policji informacje o ubiorze, jak osoba zaginiona była ubrana, może miała jakieś, charakterystyczne przedmioty ze sobą, albo miała charakterystyczny sposób poruszania się. Każdy szczegół jest w tej stacji bardzo istotny, każdy szczegół, który pomoże nam, policji, wytypować sylwetkę osoby zaginionej.
Jak wyglądają działania policyjne podczas poszukiwań?
Podczas poszukiwań będziemy chcieli dowiedzieć się, gdzie ta osoba, mogła przebywać najczęściej po to, aby zakreślić jakiś krąg poszukiwań, żeby wytypować miejsca, gdzie taka osoba może przebywać.
Jeśli, jest zagrożenie zdrowia lub życia, wytypować miejsca logowania telefonu. Do poszukiwań wykorzystywane są psy tropiące. Tutaj, w zależności od sytuacji, warunków atmosferycznych, możemy tego psa użyć. Kiedy pada deszcz, jest duża wilgotność powietrza, musimy mieć świadomość ten, że niestety pies nie podejmie tropu.
Policjant prowadzą również poszukiwania z powietrza. Używamy w tym celu helikoptera, używamy drona, używamy również kamer termowizyjnych, czyli wszystkie możliwe środki techniczne, które nas wspomagają.
Zdarza się, że osoba zaginione, nie chce być odnaleziona. Co w takiej sytuacji?
Są sytuacje, w których rodzina zgłasza zaginięcie kogoś bliskiego, ale w takiej stacji, kiedy ta osoba wyszła z domu, zrobiła to nie pierwszy raz, zabrała ze sobą telefon, zabrała ze soba dokumenty, rzeczy osobiste, dotychczas nie wyrażała żadnego niezadowolenia z sytuacji życiowej, może się okazać, że ta osoba świadomie chce zerwać kontakt z rodziną. Wówczas należy to uszanować.
Staramy się, każdorazowo nawiązać kontakt z tą osobą. Osób ta powinna nam wyraźnie oświadczyć na piśmie, w najbliższej jednostce Policji, że nie jest osobą zaginioną i świadomie opuściła dom. Takie sytuacje również są zgłaszane - tłumaczy sp. Agnieszka Kropisz Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze