Któż z nas nie uwielbia śpiewu ptaków? Któż z nas, spacerując po lesie lub wstając rano, nie lubi słuchać ptasiej orkiestry? Jednak czy zdajemy sobie sprawę, jakie gatunki żyją wokół nas? Czy wiemy, jak zmienia się środowisko, a co za tym idzie jego naturalni mieszkańcy? Na te wszystkie pytania, można było zdobyć odpowiedź na Zimowym Ptakoliczniu w Przedborskim Parku Krajobrazowym. Na czym polega ta akcja?
Znajdujemy się na terenie Miasta Przedborza, niedaleko biura Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Zorganizowaliśmy Zimowe Ptakolczenie. Jest to akcja, organizowana corocznie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Włączyliśmy się w tę akcję i chcieliśmy zachęcić lokalną społeczność, młodzież do obserwacji ptaków.
Akcja polega na, po pierwsze krótkim wprowadzeniu. Opowiadamy o znaczeniu ptaków, ich roli, zwracamy uwagę na to, w jaki sposób obserwujemy ptaki. Chcemy również przekazać kilka podstawowych informacji np. o tym, czy warto wystawiać budki lęgowe, w jaki sposób je konstruujemy, a także czy warto dokarmiać ptaki. Chcemy również powiedzieć o tym, jak duże znaczenie mają ptaki, dla bioindykacji środowiska, to znaczy, że są one ważnymi wskaźnikami stanu środowiska w ich otoczeniu.
Później przewidzieliśmy krótki spacer w dolinie rzeki Pilicy, gdzie można zaobserwować m.in. ptaki zimujące na rzece Pilicy, a także te ptaki, które zazwyczaj obserwujemy wokół zabudowań miejskich – mówi Dariusz Sommerfeld Pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych woj. Łódzkiego.
Jak dodaje Dariusz Sommerfeld, akcja organizowana jest co roku. Zazwyczaj akcja odbywa się na terenie dwóch województw, ponieważ Przedborski Park Krajobrazowy znajduje się na terenie województwa łódzkiego i świętokrzyskiego.
Akcja ma zwrócić uwagę przede wszystkim na dynamikę zmian w środowisku ptaków, a to z kolei spowodowane jest zmianami środowiska, lub działalnością człowieka. Organizatorzy stawiają sobie za cel, wychwycenie tych wszystkich zachodzących zmian, ponieważ każda akcja kończy się pewnego rodzaju sprawozdaniem, gdzie zapisuje się gatunki i ich liczbę występującą na danym terenie. No właśnie, czy w rejonie Przedborza nastąpiły jakieś znaczące zmiany?
Bierzmy udział w akcji od 3/4 lat. Nie zaobserwowaliśmy jakiś dynamicznych zmian, jeśli chodzi o zmiany gatunkowe. Zazwyczaj są to bardzo podobne wyniki. Czasami występują lekkie wahania w ptactwie wodnym np. Tracz nurogęś obserwowany przez kilka lat, nagle w pewnym roku go nie było – dodaje Dariusz Sommerfeld Pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych woj. Łódzkiego.
Obserwowanie ptaków, wymaga pewnych umiejętności i zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Jak należy się przygotować do ich obserwacji?
Ptaki są zwierzętami wyjątkowo płochliwymi, dlatego do skutecznej obserwacji potrzebny jest spokój, musimy się odpowiednio zachowywać, aby ich nie płoszyć. Musimy wykazać się inwencją i używać do obserwacji najlepiej „oka uzbrojonego”, czyli lornetki, albo jakiegoś odpowiedniego aparatu. Musimy się gdzieś zaczaić, być cierpliwym. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że nasza obserwacja zakończy się sukcesem – tłumaczy Dariusz Bień Specjalista w Przedborskim Parku Krajobrazowym.
Napisz komentarz
Komentarze