Od 1 stycznia 2023 roku, zniknął zapis z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, dotyczący współczynnika 1:33. Do tej pory wymagane było, aby ciągnięcie przyczepy innej niż lekka, samochodem o DMC wynoszącym do 3,5 tony, pod warunkiem, że masa całego zestawu pojazdów nie przekraczała 4,25 t. Oprócz tego trzeba było jednak spełnić jeszcze dwa dodatkowe warunki tj. masa rzeczywista holowanej przyczepy nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej samochodu oraz stosunek dopuszczalnej masy pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy nie może przekraczać 1,33:1.
Dokładny przepis brzmiał następująco:
"W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.".
Przepis ten był niezwykle skomplikowany oraz niepodparty żadnymi badaniami, spędzał sens z powiek kierowcom, którzy chcieli respektować prawo. Kierujący musieli nie tylko sprawdzać DMC samochodu i DMC przyczepy, tak by suma nie przekroczyła 4,25 t, ale musieli jeszcze wykonywać obliczenia polegające na dzieleniu DMC samochodu przez 1,33. Wynik określał masę przyczepy, jaką można było podpiąć do samochodu i zwykle była to masa o kilkaset kg mniejsza niż wynikająca z DMC zapisanego w dowodzie rejestracyjnym przyczepy.
Natomiast z dniem 1 stycznia nastąpiły znaczące zmiany. Wykreślono punkt mówiący o stosunku 1:33 dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy.
Nowy obecnie obowiązujący przepis brzmi tak:
„W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający na koła wszystkich osi. W przyczepie rejestrowanej po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 1 stycznia 2023 r. dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający co najmniej na koła jednej osi; takie rozwiązanie dopuszcza się również w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 ton, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.”
Od tej pory dopasowując przyczepę do swojego samochodu można w pełni polegać na zapisach, które określił producent w homologacji pojazdu, a do dowodu rejestracyjnego trafiły one w pozycjach O1, O2. Nie należy zapominać też o kontrolowaniu wartości w polu F3.
Napisz komentarz
Komentarze