Naszą cechą, jako Polaków, jest pamięć o wydarzeniach z przeszłości. Pamiętamy o wydarzeniach i ludziach, którzy przelewali swoją krew w walce o wolność naszego kraju. Radomsko również pamięta, również organizuje obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Jak one będą wyglądać?
Radomsko pamięta o wydarzeniach sprzed 160 lat, czyli o wybuchu Powstania Styczniowego, gdyż w Radomsku również miały miejsce walk narodowowyzwoleńcze. W ramach obchodów, miasto Radomsko oraz Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku przygotowało kilka wydarzeń, które mają za zadanie przypomnieć o tym, że powstanie wybuchło, a także o jego najważniejszych ideach.
22 stycznia, a więc dokładnie w rocznicę powstania styczniowego o godzinie 12 przy krzyżu na placu klasztornym ojców Franciszkanów będą złożone kwiaty. Tuż po złożeniu kwiatów przejdziemy do Muzeum Regionalnego, gdzie w galerii muzeum o godzinie 12:30 Polskie Towarzystwo Historyczne będzie prezentowało wykład dotyczący powstania styczniowego na ziemi radomszczańskiej.
29 stycznia przygotowaliśmy spacer historyczny śladami Powstania Styczniowego w Radomsku. Poprowadzi go historyk, nauczycielka w Zespole Szkól Ekonomicznych, Pani Agnieszka Kuligowska. Jest to spacer otwarty, dla wszystkich chętnych. Mamy nadzieję, że pogoda nam będzie sprzyjać. Spotykamy się o godzinie 14 przy kaplicy, znajdującej się przy głównym wejściu na cmentarz stary w Radomsku i stamtąd ruszymy na spacer, który zamierzamy zakończyć dokładnie w tym miejscu, gdzie obecnie się znajdujemy, czyli na sali historii w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Ostatnim elementem obchodów, już typowo skierowanym do naszych młodych radomszczan, 30 stycznia w poniedziałek w galerii Muzeum Regionalnego będzie miał miejsce turniej wiedzy, gdzie młodzi radomszczanie pochwalą się swoją wiedzą na temat powstania styczniowego, a przede wszystkim na temat tych wydarzeń, które miały miejsce na ziemi radomszczańskiej – mówi Agnieszka Podolska Adiunkt Muzealny Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze