Rok 2022 dobiegł końca, powoli rozpoczyna się 2023. To dobry czas, aby dokonać podsumowania tego ubiegłego roku. Jaki on był w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku?
Początek Nowego Roku jest czasem podsumowań za rok ubiegły, za minione 12 miesięcy. Nasze policyjne statystyki wskazują, że poczucie bezpieczeństwa całego społeczeństwa na naszym terenie wzrasta, czyli nasi obywatele czują się bezpieczniej.
Zawdzięczamy to w głównej mierze rzetelnej, sumiennej i odpowiedzialnej służbie wszystkich policjantów, którzy wychodząc w teren, kontaktują się ze społeczeństwem w sposób indywidualny, jak również za pomocą innych narzędzi, bo z nich również czerpiemy informacje o różnego rodzaju zagrożeniach. W tym miejscu chcę powiedzieć, o Krajowej Mapie Zagrożeń bezpieczeństwa, jako narzędziu, które służy do kontaktu ze społeczeństwem, które przekazuje nam różnego rodzaju uciążliwości.
W roku 2022 na terenie powiatu radomszczańskiego na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesionych ponad 2000 zagrożeń, które społeczność lokalna uznała za najbardziej uciążliwe. Należy w tym miejscu wymienić zagrożenia w ruchu drogowym, przekraczanie dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowania – tłumaczy asp. Agnieszka Kropisz Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.
Bezpieczeństwo na terenie powiatu radomszczańskiego
Jeśli mówimy o bezpieczeństwie na terenie powiatu radomszczańskiego w roku 2022, musimy koniecznie powiedzieć o patrolach ponadnormatywnych, które pełniły służby na terenie miasta. Tych patroli ponad normatywnych w ubiegłym roku mieliśmy ponad 600. Policjanci uczestniczyli w ponad 1300 interwencjach.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Mówiąc o bezpieczeństwie ogólnym, nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, które dotyczy każdego z nas, ponieważ wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego, niezależnie, czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami, czy kierującymi pojazdami mechanicznymi.
W roku 2022 odnotowaliśmy 94 wypadki drogowe, gdzie niestety 10 osób poniosło śmierć. Jest to liczba o połowę mniejsza w porównaniu do roku 2021. Niemniej powinna ona zmusić do refleksji wszystkich tych, którzy w sposób nieodpowiedzialny korzystają dróg, którzy wsiadają za kierownicę na tzw. podwójnym gazie, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, nie zachowują bezpiecznej odległości między pojazdami, bądź wsiadają do pojazdu w stanie psychofizycznym pozostawiającym sporo do życzenia, np. będąc zmęczonym.
Policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili około 1900 kontroli stanu trzeźwości. Ujawnili 240 kierujących, którzy wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu. Ta liczba 240 kierujących pod wpływem absolutnie nie powinna mieć miejsca. Niestety świadczy to o tym, że nie wszyscy bierzemy odpowiedzialność, za to, co się dzieje na drodze, nie bierzemy odpowiedzialności za siebie i za innych.
Przestępczość ogólna
Możemy powiedzieć, że ogólna przestępczość spadła. Wykrywalność jest porównywalna do roku 2021, oscyluje w granicach ponad 80%.
Nie możemy w tym miejscu pominąć również profilaktyki, jako elementu, który wspomaga prace policjantów, zapobiega przestępczości i wiktymologii. Realizujemy ją w obszarach cyberprzestępczości, handlu ludźmi, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa seniorów, uzależnień. Policyjny profilaktyk prowadzi szereg spotkań i różnego rodzaju działań, w ramach których spotyka się z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami, rodzicami, pedagogami, jak również seniorami. Tych spotkań było ponad 100, w których uczestniczyło ponad 3000 uczestników. Są to liczby, które pokazują, że cały czas podnosimy świadomość społeczeństwa, nie po to, aby statystyki wyglądały dobrze, ale po to, aby bezpieczeństwo było dla nas wszystkich priorytetem – podkreśla asp. Agnieszka Kropisz Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze