Urządzenia te zostały zakupione na dla potrzeb Oddziału Urologicznego naszego szpitala. Zostały zakupione w ramach finansowania z Ministerstwa Zdrowia, w ramach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, zadanie pod nazwą „Zakup sprzętu do diagnostyki nowotworów pęcherza moczowego” realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
Całkowity koszt zakupu tych urządzeń to kwota ponad 400 000 zł, z czego ponad 399 000 uzyskaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi Przemysław Drozdek Kierownik Kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
Cystoskopia, a właściwie uretero-cystoskopia jest metodą diagnostyczną, a czasami również leczniczą z wykorzystaniem endoskopu (cystoskopu). Polega na wziernikowaniu pęcherza moczowego wraz z moczowodami poprzez cewkę moczową. Dzięki czemu mamy możliwość obrazowania niektórych patologii anatomicznych lub czynnościowych w obrębie tych obszarów dróg moczowych.
Jako że cystoskop jest wyposażony w dodatkowy specjalny wewnętrzny kanał, lekarz może również dokonywać biopsji i pobierać materiał do badania histopatologicznego. Możliwe jest również wykonywanie dodatkowych zabiegów, np. elektrokoagulacji zmian.
Najczęstszymi objawami, w związku z którymi może zostać zalecone wykonanie cystoskopii, to min.:
- występowanie w moczu krwi (tzw. krwiomocz)
- kamica pęcherza moczowego lub jej podejrzenie
- nawracające zakażenie dróg moczowych
- wady wrodzone cewki moczowej
- podejrzenie guzów pęcherza moczowego lub cewki moczowej
- podejrzenia nowotworu pęcherza moczowego
- problemy z oddawaniem moczu
- wady rozwojowe dolnych dróg moczowych
- podejrzenie zwężenia cewki moczowej
Źródło: Szpital Powiatowy w Radomsku
Napisz komentarz
Komentarze