Bełchatowscy górnicy obchodzili swoje święto „Barbórkę”. Chociaż „Barbórkę” oficjalnie obchodzi się 4 grudnia, co w tym roku przypada na niedzielę, uroczystości zostały zorganizowane przez koncern PGE GiEK 2 grudnia w piątek. Zgodnie z tradycją, świętowanie rozpoczyna się od pobudki, gdzie i w tym roku orkiestra KWB Bełchatów nie zawiodła. Następnie w Parafii Miłosierdzia Bożego na osiedlu Binków, odbyła się msza święta w intencji górników i ich rodzin. Po nabożeństwie, górnicy ubrani w mundury w towarzystwie orkiestry, maszerowali ulicami Bełchatowa w stronę hali widowiskowo sportowej, gdzie zasłużeni górnicy na uroczystej akademii zostali odznaczeni medalami.
Wręczono 87 medali za długoletnią służbę. Najważniejsze odznaczenie otrzymał Zbigniew Kasztelewicz, Wiceprezes ds. Wydobycia PGE GiEK od Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - odznaczeniem cywilnym nadawanym za wybitne osiągnięcia. Decyzją Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina pięć osób zostało wyróżnionych odznaką honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP”, a wśród nich prezes zarządu PGE GiEK Andrzej Legeżyński. Nadane zostały także stopnie Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego, Generalnego Dyrektora Górniczego oraz Dyrektora Górniczego. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP oraz Ministra Aktywów Państwowych dokonał I Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk.
Najważniejsi tego dnia są jednak górnicy. Jak ważne dla nich jest to święto? Jak ważne jest to, że mogą się razem spotkać, porozmawiać, często powspominać tych, których już nie ma?
Zawód górnika to zawód nie jednego człowieka, ale całego zespołu i dlatego te spotkania barbórkowe są bardzo ważne. To jest czas zastanowienia się, powiedzenia sobie czasem nawet przykrych rzeczy, ale to oczyszcza atmosferę po to, żeby potem razem w zespole następny rok w zdrowiu, szczęściu górniczym popracować – mówi Dr hab. Miranda Ptak Dyrektor Departamentu Wydobycia PGE GiEK
Powiedzieć należy również o tym, że górnictwo zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne. Jak ważne jest to, zwłaszcza w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie?
Podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju dziś, jak również w latach poprzednich jest suwerenność surowcowa, wspieranie rodzimego przemysłu, naszych krajowych źródeł, czyli elektrowni i kopalni, to są właśnie te zasoby surowcowe, które pozwalają nam bezpieczne funkcjonować w okresie kryzysu energetycznego. Zapewniają bezpieczeństwo dostaw paliwa do elektrowni i pozwalają w sposób kontrolowany nam pracować i nie pozwolić dopuścić do tego, abyśmy mieli problemu z energią elektryczną – mówi Andrzej Legeżyński Prezes Zarządu PGE GiEK
Napisz komentarz
Komentarze