Taki wniosek skierowany jest do tych osób, którym przysługuje dodatek węglowy. Jeżeli ktoś z takiej dotacji nie korzysta, to tez nic nie szkodzi. Wystarczy, żeby ta osoba miała odpowiedni piec wpisany do centralnej ewidencji emisyjności budynków, w terminie wyznaczonym przez ustawodawcę – mówi Kryspina Rogowska Rzecznik Urzędu Miasta w Bełchatowie.
Kto może skorzystać z preferencyjnego zakupu?
Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego:
- osoby, którym już wypłacono dodatek węglowy,
- osoby pozytywnie zweryfikowane, oczekujące na wypłatę dodatku węglowego,
- osoby, które nie złożyły jeszcze wniosku o wypłatę dodatku węglowego, ale dokonały zgłoszenia głównego źródła ogrzewania domu (lokalu) na paliwo węglowe do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku w terminie do 11 sierpnia 2022 r.
Co ważne, warunkiem jest, że osoby te nie nabyły węgla kamiennego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości:
- 1,5 t – w przypadku, gdy składany wniosek dotyczyć będzie zakupu do dnia 31 grudnia 2022 r.,
- 1,5 t – w przypadku, gdy składany wniosek dotyczyć będzie zakupu od dnia 1 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r.
Trzeba również pamięć, że:
- maksymalna cena węgla będzie wynosiła 2000 zł brutto,
- łączny limit zakupu węgla będzie wynosił 3 tony na jedno gospodarstwo domowe (w ramach tego limitu można będzie kupić maksymalnie 1,5 t w okresie do 31 grudnia 2022 r. oraz kolejne 1,5 t w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r.),
- cena węgla nie uwzględnia kosztów transportu na terenie gminy (z punktu zakupu do gospodarstwa domowego).
UWAGA!
Szczegółowe informacje na bieżąco podaje Urząd Miasta, dlatego warto śledzić stronę. Na niej można również pobrać stosowny formularz potrzebny do zakupu węgla. Link do strony znajdujecie poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze