Ekspozycja z Muzeum Miasta Zgierza oraz zbiorów Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
16 października 2022 r. (niedziela) godz. 15.00, sala wystaw czasowych, ul. Narutowicza 1.
Serdecznie zapraszamy
Uprzemysłowienie, które miało początek w końcu XIX w. doprowadziło do emancypacji kobiet – pierwszy czynnik – możliwość pracy zarobkowej. Kobiety chciały uniezależnić się od mężczyzn – męża, ojca.
Drugim czynnikiem emancypacji była I wojna światowa, kobiety pozostawione na długie lata same, musiały wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o utrzymanie rodziny. Te dwa czynniki spowodowały, iż kobiety zaczęły ubiegać się o swoje prawa.
Pierwsza kobieta ukończyła dyplom uczelni wyższej w 1840 r. Jednak znaczące przemiany społeczno – obyczajowe w spawie kobiet dokonały się dopiero po I wojnie światowej.
Przyznane Polkom prawo wyborcze w 1918 r. było czynnikiem przemian, jakie zaczęły zachodzić w życiu kobiet w początkach XX w. Zmianie uległy wszystkie sfery życia: wprowadzono przepisy prawne umożliwiające podejmowanie kobietom pracy zarobkowej, uniezależnienie od męża i możliwość samodzielnego gospodarowania własnym majątkiem. Zmieniało się wszystko, także i moda. Kobiety przestały nosić gorsety, które krępowały ich ruchy. Suknie przestały podkreślać wdzięki kobiecej sylwetki. Nie było widać tali. Długość sukni znacząco została skrócona. Kroje ubrań były proste, aby zapewnić wygodę oraz funkcjonalność. Kobiety zaczęły nosić krótkie fryzury, wiele elementów garderoby pożyczały z mody męskiej – krawaty, proste płaszcze. Moda lat dwudziestych dotrzymywała kroku emancypacji.
Te wszystkie zmiany zachodziły głównie w kręgach inteligencko – mieszczańskich. Kobiety i tak stanowiły grupę obywateli drugiej kategorii. Najgorzej przedstawia się sytuacja kobiet na wsi. Kobiety wiejskie od wczesnego dzieciństwa aż po niedołężność wykonywały nieodpłatną pracę na rzecz rodziny i gospodarstwa. Młode kobiety szukając lepszej przyszłości emigrowały do miast znajdując zatrudnienie najczęściej w przemyśle, rzemiośle, usługach, handlu. Mimo to i tak musiały znajdywać czas na obowiązki domowe. Tylko kobiety z wyższych sfer mogły korzystać z nowych możliwości, jakie dawało im prawo.
Ekspozycja opisuje rolę kobiety w poszczególnych sferach życiowych: KOBIETY W MEDYCYNIE, KOBIETY LEKARKI W POLSCE, KOBIETY W POLITYCE, KOBIETY W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI, KOBIETY W SPORCIE, KOBIETY W ARMII, KULT PIĘKNA, FRYZURA, MODA DAMSKA OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO.
Źródło: muzeum.radomsko.pl
Napisz komentarz
Komentarze