Skąd pomysł, aby takie zielone ściany powstały?
Rzeczywiście jest to nowość, nie tylko w Radomsku, ale i w regionie. Pomysł pojawił się już jakiś czas temu. Zielone ściany doskonale wpisują się w część ogrodową, która właśnie jest wykonywana na ul. Reymonta. Będzie tu nie tylko parking, ale także ogród deszczowy, zapachowy i te zielone ściany doskonale dopełnią znajdującą się tu roślinność.
Jest to dość wyjątkowa konstrukcja, ponieważ jest to konstrukcja pionowa, wykonana ze specjalnej włókniny, gdzie w specjalnych kieszeniach posadzone są rośliny. Na górze zainstalowana jest instalacja służąca nawadnianiu całości, aby wodna rozprowadzana była równomiernie do wszystkich kieszeni, w których znajdują się rośliny – mówi Karolina Turowska Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miasta w Radomsku.
Z pewnością ścian wygląda efektownie, przykuwa spojrzenia przechodniów, nadaje życia temu miejscu no i przede wszystkim jest czymś nowym i póki co, nie aż tak często spotykanym. Taka ściana powinna ucieszyć wszystkich tych, którym brakuje zieleni w Radomsku. No właśnie, czy wertykalne ściany są odpowiedzią na tzw. betonozę i brak roślinności? Takie zarzuty bowiem pojawiają się w opinii publicznej.
Zielone ściany nie są odpowiedzią na komentarze, które się pojawiają, natomiast cieszymy się, że mieszkańcy dobrze przyjęli te zielone ściany, że się podobają i że urozmaicą krajobraz ulicy Reymonta – dodaje Karolina Turowska Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miasta w Radomsku.
Koszt utrzymania takiej ściany nie jest tani. Wymaga dużej pielęgnacji. Część roślin z pewnością trzeba będzie uzupełnić, zamienić. Doliczyć do tego należy koszty wody, prądu i dzierżawy. Całościowo koszty mogą wahać się w granicach od 26 do 50 tys. zł.
Jeśli chodzi o całościowy koszt stworzenia dwóch zielonych ścian to 834 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze