Zaplanowaliśmy warsztaty troszeczkę edukacyjne, troszeczkę historyczne, kreatywne i plastyczne. Warsztaty zatytułowałam „Na królewskim dworze Jadwigi”. Poprzez prace plastyczne, które dzieci będą wykonywać, chcę im pokazać patronkę Miasta Radomska - Jadwigę Andegaweńską, która jako pierwsza kobieta była królem w Polsce, wybieranym na dwóch zjazdach rycerskich w Radomsku.
Chcę poprzez takie ciekawe zajęcia wpoić im odrobinę elementów związanych z historią tak, aby ta wiedza została „przemycona” w sposób wesoły i przyjemny i przede wszystkim została im w głowie – mówi Agnieszka Podolska, Adiunkt muzealny Muzeum Regionalnego w Radomsku.
Na samym początku wspomniane zostało, ze warsztaty te miały również charakter rekreacyjny i to nie bez przyczyny. Otóż można połączyć lekcje historii z wycieczką po mieście.
Na początku zajęć był pewien element aktywności fizycznej. Odbył się spacer po miejscach pamięci związanych typowo z patronką miasta, królem Jadwigą Andegaweńską. Później obejrzeliśmy fragment wystawy, który poświęcony jest patronce miasta, więc weszliśmy typowo w naukę i zdobywanie wiedzy. Teraz, kiedy dzieci się już rozruszały po sportowych rzeczach, zasiadły do artystycznych zajęć – dodaje Agnieszka Podolska, Adiunkt muzealny Muzeum Regionalnego w Radomsku.
To bardzo ważne, aby zwłaszcza najmłodsi poznawali historię patronki miasta, w którym mieszkają
Taki był cel moich warsztatów, tym bardziej że w tym roku mamy rocznicę zjazdu rycerstwa i wyboru Jadwigi na Króla Polski 1382 – 2022, więc okrągła rocznica. Wprawdzie ta rocznica wypada nie w sierpniu, ale są wakacje i można zebrać dzieci w tygodniu.
To jest właśnie cel tych warsztatów, zaczynając od najmłodszych, by jak najwięcej osób miało świadomość tego, kim była Jadwiga i dlaczego właśnie ona została patronką Miasta Radomska i jak ważne wydarzenia w skali kraju odbyły się w naszym, całkiem niedużym mieście – podkreśla Agnieszka Podolska, Adiunkt muzealny Muzeum Regionalnego w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze