Wybitny pisarz Umberto Eco pisał: „Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia go do kontemplacji.” Te słowa świetnie oddają pewien niepodważalny fakt o życiu człowieka. Kultura jest nierozerwalną częścią ludzkiego życia, człowiek zwyczajnie potrzebuje kontaktu z kulturą. Człowiek musi słyszeć muzykę i śpiew, człowiek musi przeżywać drugie życie na kartkach książek swoich ulubionych pisarzy. Człowiek musi poczuć w sercu słowa poetów.
Wszystko to zawdzięczamy artystom, czyli wytwórcom kultury. To dzięki nim możemy kontemplować piękno świata, bo i czym byłby świat, jeśli nie można byłoby go ubrać w teksty piosenek, w nuty na pięciolinie, czy w akapity na kartach książek? Właśnie po to, aby podziękować i przede wszystkim docenić artystów, zorganizowany był przez Urząd Marszałkowski w Łodzi koncert pn. „Bo kochać to znaczy tworzyć”.
„Kochać to znaczy tworzyć”, a w praktyce to wydarzenie ma uhonorować tych, którzy w ostatnim okresie, w ostatnim roku zaangażowali się w aktywność kulturalną i uzyskali w tym wielkie efekty. W tych osobach są wielkie pokłady aktywności, na rzecz lokalnych społeczności, bo ta niespokojna dusza, która przekłada się w działanie, często służy też innym, dlatego też honorujemy osoby indywidualne, czy to będą twórcy ludowi, bo tacy też znajdują się w tej grupie, czy to będą muzycy, czy będą to zespoły. Wszyscy oni wykazali się znaczącą aktywnością i przede wszystkim uzyskali efekty w swojej pracy, efekty, które służą nie tylko im, ale także społecznościom, w których funkcjonują.
Nie ma wątpliwości, że działalność kulturalna zasługuje na uznanie, ponieważ jest to służba dla innych, która przekłada się na nie tylko poczucie własnej estetyki, estetyki otaczającego świata, ale także upiększanie tej przestrzeni, w której żyjemy i to w sposób dosłowny, namacalny, czy w sposób nawet transcendentny, pokazujący, że może być jeszcze lepiej, jeszcze ładniej, dlatego właśnie chcemy pokazać, że tacy ludzie są, należy o nich pamiętać i jeżeli jest to możliwe, to należy brać z nich przykład – mówi Zbigniew Ziemba, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
Podczas uroczystego koncertu nie mogło zabraknąć uroczystych odznaczeń. Wręczono:
- Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego,
- Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – jest to polskie odznaczenie ministerialne przyznawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury,
- Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.
Nie możemy zapomnieć o honorowych patronach tego wyjątkowego koncertu. Mowa tutaj o patronach ubiegłego, 2021 roku, wybitnych postaciach takich jak: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz. Z pewnością ich duch obecny był w gmachu Teatru Wielkiego w Łodzi.
Postacie te były wyjątkowe. Byli to wybitni pisarze, poeci, mówcy. Osoby, które porywały serca i umysły odbiorców. Zawsze dosięgali sedna istoty rzeczywistości. Cisi, często zbyt niedocenieni za życia lub zbyt szybko z niego zabrani. To bardzo ważne, aby upamiętniać ich twórczość.
Bez wątpienia tak. Te postaci, które patronowały rokowi ubiegłemu, odcisnęły, pozostawiły swój trwały ślad w kulturze polskiej, dlatego powinniśmy o nich pamiętać nie tylko w latach jubileuszowych, ale także kultywować dorobek tych twórców, także współcześnie, bo zdecydowanie warto – dodaje Zbigniew Ziemba, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
Na koncercie obecny był również Wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński, który wręczał odznaczenia nagrodzonym twórcom.
Ci wybitni twórcy powinni otrzymywać sygnał, że są ważni dla naszej wspólnoty, w tym przypadku dla regionu Łodzi i cieszę się bardzo, że mogliśmy uhonorować na tej gali, zorganizowanej przez Pana Marszałka Województwa Łódzkiego, mogliśmy uhonorować najwybitniejszych artystów, a także w jednym z przypadków podmiot zbiorowy, Chór Filharmonii Łódzkiej, za ich osiągnięcia w obszarze kultury – mówi Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury.
W ramach konkursu „Kulturalnie Regionalnie” Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber przeznaczył w ubiegłym roku na realizację zadań kulturalnych 700 tys. zł, które trafiły do 40 beneficjentów w całym województwie łódzkim. Szesnaście zadań konkursowych związanych było tematycznie z patronami roku 2021 i otrzymało wsparcie na różne formy działań upamiętniających ich życie i twórczość.
Podczas Koncertu na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi organizacje pozarządowe, które otrzymały wsparcie w konkursie reprezentowane były przez:
- Stowarzyszenie „Nadzieja” z Tomaszowa Mazowieckiego - „Elegia o chłopcu polskim” oraz „Pieśń o szczęściu”
- Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej „Syjon” z Bełchatowa - „Matko Boga Najwyższego” oraz „Gorzki korzeń
- Fundację „Muzyka do potęgi” z Andrespola - „Piece romantique” na flet i wiolonczelę Philippa Gauberta oraz „Largo” na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina
Ponadto w programie Koncertu można było usłyszeć i zobaczyć:
- Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi – artystyczny hołd złożony postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego - „Va, pensiero” – chór niewolników z opery NABUCCO Giuseppe Verdiego oraz „O Niezłomny Prymasie Tysiąclecia” – Ks. Rafał Jaworski.
- Krasomówcę Kacpra Pałczyńskiego – laureata Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego, który w szczególnej formie przedstawi postać Cypriana Kamila Norwida.
- Kapelę „Fakiry” z Piotrkowa Trybunalskiego – uhonorowaną Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego, która zaprezentuje utwory: „Ciągle mam” i „Harmoszka”.
Koncert zakończył się występem Artura Gadowskiego i zespołu IRA, którzy zaprezentowali w wersji akustycznej następujące utwory:
- Szczęśliwego Nowego Jorku
- Ona jest ze snu
- Nadzieja
- Mój dom
- Wybacz
Koncert poprowadził znany dziennikarz Krzysztof Ziemiec.
Jedną z odznaczonych osób był Dariusz Stachura, Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. Za co otrzymał odznaczenie i czy było to dla niego wyróżnienie?
Za całokształt pracy artystycznej, z rąk samego Pana Premiera Piotra Glińskiego otrzymałem srebrną odznakę Gloria Artis. Cóż mogę powiedzieć? Bardzo się cieszę, jestem szczęśliwy, czuję się zaszczycony, wyróżniony.
Jestem artystą, ale w tej chwili jestem przede wszystkim dyrektorem odpowiedzialnym za Teatr Wielki w Łodzi i mam wielką misję do spełnienia. Pracuję nad sukcesem dla teatru i zapewniam Państwa, że rozpocząłem już swoje pomysły, a mam ich bez końca i coraz więcej. Zapewniam, że Teatr Wielki w Łodzi będzie w czołówce teatrów operowych w Europie – mówi Dariusz Stachura, Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Napisz komentarz
Komentarze