Dziś w Miejskim Domu Kultury w Radomsku poprowadzi Pan spotkanie pn. „O czym szumią drzewa w Radomsku?”. Brzmi to niezwykle ciekawie, można powiedzieć wiosennie. Czego dotyczyć będzie spotkanie?
Spotkanie jest niejako promocją mojej książki pt. „Topole w krajobrazie Polski”. Żeby radomszczan nie zanudzać tematem typowo topolowym, to powiem o najstarszych, najgrubszych i najwyższych drzewach w Radomsku, o pomnikach przyrody. Opowiem również o tym, jak drzewa zachowują się w przestrzeniach zurbanizowanych, a później przejdziemy sobie do Parku Świętojańskiego obejrzeć tutejszy drzewostan – mówi Ernest Rudnicki, dendrolog.
Czy Radomsko ma dużo takich drzew, które potrafią zadziwić swoim wyglądem, swoją długowiecznością?
W Radomsku jest kilkadziesiąt takich drzew, które mają wymiary pomnikowe i mogłyby otrzymać status pomnika przyrody. Tak naprawdę każde drzewo zadziwia, jeśli głębiej je się zanalizuje i lepiej pozna.
Czym właściwie zajmuje się dendrolog?
Dendrolog zajmuje się drzewami i krzewami w każdym spektrum. Wykonuje ekspertyzy, inwentaryzacje. Praktyczne podejście do drzew, więc cięcie, chirurgia, nawożenie, leczenie, ochrona, utrzymanie drzew w terenach miejskich, na nekropoliach, w terenach zabytkowych.
Wróćmy na chwilę do Pana książki. O czym jeszcze można przeczytać w Pana książce?
W mojej książce można przeczytać o utrzymaniu drzew, na różnych terenach, z orientacją typowo na topole – podsumowuje Ernest Rudnicki, dendrolog.
Po spotkaniu poprowadzonym przed dendrologa uczestnicy wspólnie wybrali się do Parku Świętojańskiego, podziwiać tamtejsze okazy drzew. Dziecięca Sekcja Plastycznej MDK również tworzyła prace w tematyce drzew. Efekty do zobaczenia niebawem
Poniżej zamieszczamy zdjęcia ze spaceru i warsztatów plastycznych. Zdjęcia autorstwa pracowników MDK w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze