Wojna w Ukrainie trwa już równy miesiąc. To straszne, że po tak strasznych wojnach, jak I i II Wojna Światowa, państwa nadal zamiast dążyć jednomyślnie do pokoju najeżdżają inny kraj. Pomoc Ukrainie realizowana jest na wielu płaszczyznach. Jest to pomoc humanitarna, ale też pomoc uchodźcom już przebywającym w Polsce. Jak Gmina Kleszczów pomaga Ukrainie?
W Gminie Kleszczów pomoc zaczynała się od tych samych działań, jak w każdej innej gminie na terenie Polski. Przede wszystkim założyliśmy na naszej stronie internetowej zakładkę z informacjami aktualnymi nie tylko dla uchodźców, ale też mieszkańców gminy, którzy prywatnie do swoich domów przyjmują osoby z Ukrainy. Te wszystkie informacje mamy od razu tłumaczone na język ukraiński, żeby ta komunikacja była na jak najlepszym poziomie.
Zwróciliśmy się również z komunikatem do mieszkańców, aby przekazywali nam na specjalnie przygotowanego maila informacje o tym, że u nich w domach przebywają osoby z Ukrainy. Chodziło nam przede wszystkim o liczbę i o wiek, żeby moc już przygotowywać się np. z takim tematem jak edukacja dla dzieci, czyli przygotować nasze dzieci na przyjęcie dzieciaków z Ukrainy – tłumaczy Joanna Guc, Koordynator lokalny ds. uchodźców w Urzędzie Gminy Kleszczów.
Oczywistym jest, że wszystkie działania Gminy Kleszczów były ściśle skoordynowane z powiatem i z wojewodą, łącznie z organizacją gminnego punktu zbiórki. Duży zakres działań spoczywa na Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, który pozyskując informacje z maili o tym, gdzie przebywają uchodźcy, trafiał do tych osób bezpośrednio, dzięki temu mógł pozyskać konkretne informacje na temat tego, co jest w danej chwili najbardziej potrzebne dla danej rodziny. Dzięki temu, przy Gminnym Ośrodki Pomocy Społecznej prowadzona jest zbiórka, która jest konkretnie ukierunkowana na konkretne potrzeby.
Ile uchodźców znajduje się na terenie Gminy Kleszczów?
Obecnie (16.02.2021) mamy niecałe 130 osób na terenie Gminy Kleszczów. Jest to dużo, jak na gminę takiej wielkości. Mamy informacje, że część tych osób już u nas zostanie na dłużej. Z tego względu podjęliśmy pewne kroki. Zorganizowaliśmy spotkania integracyjne. Prosiliśmy opiekunów osób z Ukrainy, żeby przywieźli te osoby na spotkanie do Gminnego Ośrodka Kultury. Pani Dyrektor, wraz z kierownikiem z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizowała to spotkanie – dodaje Joanna Guc, Koordynator lokalny ds. uchodźców w Urzędzie Gminy Kleszczów.
Spotkanie, o którym mowa, miało charakter trochę informacyjny, trochę integracyjny. Ważne było, aby dzieciaki mogły się zintegrować. Zorganizowano zajęcia dla dzieci, które będą się odbywać sukcesywnie przez kolejne tygodnie. Będą się odbywać nie tylko na terenie GOKU, ale także w świetlicach w poszczególnych sołectwach.
Oprócz tego kleszczowskie kluby sportowe również wykazują swoja inicjatywę i zapraszają dzieci uchodźców do zajęć sportowych, które prowadzą.
Kolejna forma pomocy dotyczy lekcji języka polskiego, kluczowego do funkcjonowania w naszym kraju.
Jest to nasza inicjatywa, gdzie nauczyciele z naszych szkół, którym bardzo serdecznie dziękuję, podjęli się w ramach wolontariatu nauki języka Polskiego. Lekcje przeznaczone są dla dorosłych i oczywiście są bezpłatne. Dzieciaki oczywiście będą przyjęte do szkoły, już przygotowujemy miejsca. Myślimy o tym, jak zorganizować dzieciom wyprawkę szkolną, żeby nie czuły się wyalienowane – mówi Joanna Guc, Koordynator lokalny ds. uchodźców w Urzędzie Gminy Kleszczów.
Gmina Kleszczów stara się pomagać uchodźcom w sposób społeczny, mniej paragrafowo. Stara się stworzyć Ukraińcom namiastkę normalności i spokoju, co jest bardzo ważne, bo większość z nich musiała opuścić swój kraj, swoje domy, wielu z nich swoich bliskich.
Napisz komentarz
Komentarze