Wielu z nas zapewne nie może już doczekać się wiosny i z ogromną chęcią pożegna już zimę. W Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku przyśpiesza się proces powitania wiosny na specjalnych warsztatach. Jakich?
Od środy prowadzimy „Wiosenne warsztaty tworzenia Marzanny”. Warsztaty nawiązują do wiosny, ale też nie do końca. Tradycja ludowa mówi nam, że budujemy kukłę w postaci kobiecej, która nazwana została właśnie Marzanną a wszystko po to, żeby pożegnać zimę, a jednocześnie po to, aby powitać wiosnę.
Na dzisiejszych warsztatach, dzieci etapami tworzą poszczególne elementy, żeby potem powstała z tego piękna Marzanna. Tradycja mówi nam o tym, że później taką kukłę należy utopić albo spalić właśnie po to, aby pożegnać zimę i wszelkie nieszczęścia – mówi Alina Wilkoszewska, Muzeum Regionalne w Radomsku.
Tworzenie Marzanny wywodzi się z tradycji ludowej i dzieci nie wiedziały, czym tak właściwie jest Marzanna i po co się ją wykonuje.
Tegoroczne warsztaty ważne są również z innego powodu, ponieważ na tych warsztatach dzieci z Polski wykonywały Marzannę wspólnie z dziećmi z Ukrainy. Czy to doby sposób na zaaklimatyzowanie się dzieci, które przybyły do Polski?
To jest bardzo fajny sposób. Mamy teraz na świecie bardzo trudną sytuację, dlatego w naszych grupach są dzieci z Ukrainy, które bardzo ładnie pracują i bardzo ładnie się integrują z polskimi dziećmi. Myślę, że takie warsztaty, takie spotkania, pozwalają się im dobrze poczuć i zaaklimatyzować – dodaje Alina Wilkoszewska, Muzeum Regionalne w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze