Wojna w Ukrainie trwa już dwa tygodnie. Ukraina broni się heroicznie, ale trzeba pomoc wielu osobą, które uciekają do Polski przed wojną. Gmina Bełchatów również włącza się w pomoc Ukrainie.
Mieszkańcy Gminy Bełchatów spisali się kolejny raz na medal. Na terenie naszej gminy działają dwa gminne punkty zbierania darów dla uchodźców z Ukrainy. Są one wypełnione niemal po brzegi. Jeden znajduje się z Zdzieszulicach Dolnych w Centrum Kultury i Sportu, natomiast drugi taki punkt znajduje się w Kurnosie Drugim.
Te rzeczy, które Państwo tutaj widzicie, to są w dużej mierze dary przekazane przez mieszkańców Gminy Bełchatów. Są to również dary, które przyjechały do nas z Niemiec z miasta partnerskiego Gminy Zelów – tłumaczy Ewa Drzazga, Rzecznik Gminy Bełchatów.
W darach przyniesionych przez mieszkańców znaleźć można dosłownie wszystko, co jest teraz najbardziej potrzebne Ukraińcom zarówno tym walczącym w swoim kraju, jak i tym, co przyjeżdżają do Gminy Bełchatów. Mowa tutaj przede wszystkim o ubraniach, kosmetykach, produktach dla dzieci, żywności, kocach, pościeli i bieliźnie.
Obecnie wolontariusze pracują nad segregacją tych rzeczy, aby można było sprawnie wydawać je potrzebującym. W tym miejscu ogromna prośba. Pomóżmy wolontariuszom i starajmy się przynosić rzeczy możliwie już posegregowane. To z pewnością ułatwi im pracę.
Ile uchodźców przebywa na terenie Gminy Bełchatów?
Na terenie gminy Bełchatów przebywają obecnie 23 osoby z Ukrainy. Są to osoby mieszkające u mieszkańców Gminy Bełchatów. Oni wszyscy będą potrzebowali naszego wsparcia i już się po nie zgłaszają.
Oprócz tego uchodźcy są również zlokalizowani na terenie ośrodków Słoku i Wawrzkowiźnie. Szacujemy, że jest tam około 300 osób, przy czym koordynowaniem akcji pomocowych zajmuje się tam sztab powiatowy. My oczywiście odpowiadamy na każdą prośbę pomocy – mówi Ewa Drzazga, Rzecznik Gminy Bełchatów.
Czy są pierwsi uczniowie z Ukrainy, którzy będą się uczyć w szkołach w Gminie Bełchatów?
Tak, są już pierwsze pytania o to, ze strony naszych nowych mieszkańców, uchodźców z Ukrainy. Na razie jest to bardziej pewnego rodzaju rozpoznania terenu. Staramy się oczywiście rozwiać wszystkie ich wątpliwości i czekamy, aż formalnie zgłoszą się to tych szkół, do których terytorialnie będą przyporządkowani, w zależności od tego, w jakiej miejscowości będą mieszkać.
Wszelkie kwestie techniczne, będą uzgadniane z dyrektorami poszczególnych placówek. Myślę, że pojawienie się pierwszych uczniów, to jest kwestia przyszłego tygodnia – dodaje Ewa Drzazga, Rzecznik Gminy Bełchatów.
Pamiętajmy, że wojna w Ukrainie może trwać miesiące, a nawet lata. Ważne jest, abyśmy nagle nie pozostawili ich bez pomocy, zdanych na siebie. Nadal potrzebne są różnego rodzaju rzeczy.
Bardzo ważne jest to, żeby wśród przedmiotów przekazanych dla potrzebujących Ukraińców, były rzeczy, które faktycznie się im przydadzą. Dlatego prosimy o sugerowanie się listą, przygotowaną na stronie Pomagam Ukrainie (https://pomagamukrainie.gov.pl/). JEDNOCZEŚNIE PROSIMY O TO, BY NIE DOSTARCZAĆ UŻYWANEJ ODZIEŻY.
Bardzo potrzebne są za to:
- odzież i okrycie, w tym: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania nowe, płaszcze przeciwdeszczowe;
- środki higieny i czystości w tym: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe;
- żywność w tym: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku;
- inne: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy;
- podstawowe środki medyczne np. witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie.
Jednocześnie informujemy, że wszystkie osoby, które chciałyby przyjąć mieszkańców Ukrainy pod swój dach, powinny kontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 600 375 923 lub email: [email protected]).
Zachęcamy do śledzenia strony Urzędy Gminy w Bełchatowie, gdzie na bieżąco będą udzielane informacje zarówno dla mieszkańców gminy, którzy chcą pomóc uchodźcą, jak i dla samych Ukraińców. Link poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze