Ostatnio panuje istny szał na panele fotowoltaiczne. Telemarketerzy dzwonią do nas niemal cały czas. Samo założenie paneli fotowoltaicznych to nie jest zły pomysł, ale czy jest w obecnych czasie opłacalne, to już rozmowa na inny materiał.
Dzisiaj zajmiemy się tym, jakie mamy prawa jako konsumenci, jeśli chodzi o fotowoltaikę.
Czy do Rzecznika Praw Konsumenta zgłaszają się osoby, które mają problem w załatwieniu reklamacji paneli fotowoltaicznych lub ich montażu?
Tak, zgłaszają się. Problem tyczy się głównie wykonanego montażu. Najczęściej chodzi o uszkodzenie powierzchni dachu, poprzez wykonanie niewłaściwego montażu – mówi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Michał Sewerynek.
Umowy sprzedaży paneli fotowoltaicznych zawierane są najczęściej u konsumenta. Czy w takiej sytuacji, konsumentowi przysługują jakieś szczególne uprawnienia?
Tak. Takim szczególnym uprawnieniem w przypadku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, ponieważ w tym przypadku umowa zawierana jest najczęściej w mieszkaniu konsumenta, konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od daty jej zawarcia.
Jeżeli konsument podpisze oświadczenie, że wyraża zgodę, aby ta usługa została wykonana przed upływem 14 dni, wówczas traci takie prawo, do odstąpienia od umowy, jednak konsument musi być o tym poinformowany i musi podpisać stosowne oświadczenie.
Powiedzmy o czymś, co może najbardziej interesować konsumentów, czyli ich pieniądze. Czy w przypadku odstąpienia od umowy, zaliczka lub zadatek powinny zostać zwrócone konsumentowi?
Jeżeli konsument skorzysta z prawa odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, wówczas zadatek oraz zaliczka powinny zostać zwrócone konsumentowi i przedsiębiorca nie powinien zachować pobranej kwoty dla siebie.
Przez jaki okres od daty montażu paneli, można zgłosić reklamacje, w przypadku, gdy ich montaż zostanie wykonany w sposób nieprawidłowy?
W tym przypadku konsumentowi, na podstawie przepisów kodeksu cywilnego w ramach rękojmi, konsument może złożyć reklamacje w terminie 24 miesięcy, czyli 2 lat od daty wykonania montażu, na wszelkie możliwe wady, które wynikają z nieprawidłowo wykonanego montażu, czyli można składać reklamacje wad, za które konsument nie ponosi odpowiedzialności.
Dodam, że konsument, jeżeli została udzielona gwarancja na panele, oprócz rękojmi, może skorzystać z gwarancji. Gwarancja jest udzielona na terminy w takiej sytuacji przeważnie dłuższe, wieloletnie, 5/10 lat, więc warto zapoznać się również z karta gwarancyjną, jeżeli po upływie 2 lat skończy się rękojmia, czy przysługuje nam prawo złożenia reklamacji z tytułu gwarancji – podsumowuje Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Michał Sewerynek.
Napisz komentarz
Komentarze