Trwa heroiczny bój Ukrainy o wolność swojego kraju. Polska Pomaga jak może. Chyba we wszystkich miastach w Polsce organizowane są różnego rodzaju zbiórki i akcje na rzecz Ukrainy. Bełchatów również włącza się w pomoc dla Ukrainy.
Ważne jest jednak, aby podchodzić do tego systemowo, wprowadzać pewne zasady, przede wszystkim dla dobra przybywających do nas ze wschodu Ukraińców, jak choćby ich rejestracja, zgłoszenie pobyty, wtedy łatwiej będzie im pomagać.
Najważniejsze jest, aby skanalizować te wszystkie zbiórki, utworzyć magazyn centralny, pakiet podstawowy dla osób, które dopiero przyjechały do miasta i takiego pakietu potrzebują, wydawanie różnego rodzaju produktów z naszych magazynów w miarę potrzeb tych osób, ale żeby znać potrzeby tych osób, muszą być zgłoszone i o to z całego serca proszę i o to apeluję.
Dziękuje wszystkim tym oddolnym organizatorom różnego rodzaju akcji i zbiórek, bo to są piękne gesty, pokazujące kwintesencje człowieczeństwa i trzeba je chwalić, bo są ważne, ale teraz musimy zacząć podchodzić systemowo do tej kwestii i wprowadzać jakieś normy i zasady funkcjonowania tej pomocy. Proszę też pamiętać, że ta pomoc być może nie będzie krótkofalowa, a być może trzeba będzie rozłożyć siły na dłuższy okres wspierania osób, które trafiły do nas ze wschodu i to już nasza rola, aby to jak najlepiej przygotować – mówi Łukasz Politański, Wiceprezydent Miasta Bełchatowa.
Sytuacja w ogarniętej wojną Ukrainie poruszyła wielu bełchatowian, którzy z ogromnym zaangażowaniem oraz ofiarnością angażują się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Wsparcie można okazać na kilka prostych sposobów:
Finansowo: pieniądze można wpłacać na konta wielu organizacji, które profesjonalnie zajmują się organizacją pomocy humanitarnej, m.in.
- Polski Czerwony Krzyż (16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”)
- Caritas Polska (70 1020 1013 0000 0102 0002 6526)
- Polska Akcja Humanitarna (https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina)
Listę wszystkich zweryfikowanych organizacji wraz z numerami kont można znaleźć na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl.
Materialnie: osoby, które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież.
Mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka - kilkanaście dni.
Środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób.
Wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Odzież i okrycie
- Koce zwykłe i termiczne
- Śpiwory
- Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
- Materace
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości
- Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło
- Dezodoranty
- Pasta do zębów
- Szczoteczki do zębów
- Grzebienie
- Bielizna damska, męska, dziecięca
- Podpaski
- Pampersy
- Pieluchy dla dorosłych
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe
- Ręczniki (w tym z mikrofibry)
- Worki na śmieci
- Środki dezyfekujące / alkohol do dezynfekcji
- Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność
- Woda
- Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
- Batony (w tym energetyczne)
- Bakalie, orzechy
- Konserwy
- Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
- Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne
- Zapałki
- Baterie, powerbanki
- Oświetlenie, w tym latarki
- Świece
- Zestawy pierwszej pomocy
Pamiętajmy! Aby nasza pomoc była skuteczna, konieczne są skoordynowane działania. W Bełchatowie zajmuje się tym Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, do którego należy zgłaszać zarówno chęć niesienia pomocy, jak i potrzebę jej otrzymania. W tym celu wystarczy napisać maila na adres [email protected]. Można również zadzwonić pod numer 669 126 123.
Rusza zbiórka dla miasta partnerskich. Jednocześnie przypominamy, że do piątku, 4 marca, miasto prowadzi zbiórkę darów dla mieszkańców Jużnoukraińska oraz Nowogradu Wołyńskiego - miast partnerskich Bełchatowa. Dary przyjmowane są w dwóch punktach. Pierwszy działa w Gwarku na Dolnośląskim, drugi natomiast w Szkole Podstawowej nr 5 w Grocholicach. Paczki można przynosić w godzinach 16:00 - 18:00. Więcej informacji na temat tej akcji znaleźć można w artykule:
Napisz komentarz
Komentarze