Czego dokładnie dotyczył wykład?
Wykład jest przede wszystkim o tym, kim byli Żołnierze Wyklęci, skąd się wziął Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i historia największego bohatera ziemi radomszczańskiej Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, który był dowódcą największej organizacji antykomunistycznego podziemia, czyli Żołnierzy Wyklętych w centralnej Polsce – tłumaczy Tomasz Toborek, Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi.
Dziś jest już znacznie lepiej z pamięcią o żołnierzach niezłomnych niż jeszcze kilkanaście lat temu?
11 rok obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Myślę, że powoli dociera to, kim oni byli, chociaż samo to określenie „Żołnierze Wyklęci” jest dość nieprecyzyjne i trzeba to rozwijać, mówiąc, że chodzi o żołnierzy antykomunistycznego podziemia, ale faktycznie od jakiegoś czasu i młodzież i osoby zainteresowane historią znają nazwiska i pseudonimy jak Łupaszka, Warszyc i inni – dodaje Tomasz Toborek, Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi.
Mimo to, w opinii publicznej nadal pojawiają się określenia, że Żołnierze Wyklęci to byli bandyci. Trzeba z tym walczyć?
Trzeba z tym walczyć, podobnie jak trzeba walczyć ze wszystkimi krzywdzącymi uproszczeniami w historii. O Żołnierzach Wyklętych moim zdaniem trzeba mówić w ten sposób, ze trzeba we właściwy sposób przedstawiać sytuację, w jakiej Polska się znalazła w 1944/1945 roku i dopiero wówczas można oceniać za jakąś tam działalność poszczególnych żołnierzy i to, co oni robili, natomiast nie ma żadnej wątpliwości, że ideowa słuszność w walce o wolną Polskę, była po ich stornie, a nie po stornie komunistycznej władzy – mówi Tomasz Toborek, Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi.
Zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Radomsku do zwiedzenia wspomnianej wystawy, która będzie dostępna do zwiedzania do końca miesiąca.
Ekspozycję zwiedzać można d poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 oraz w niedziele w godz. 12.00 – 16.00 – wstęp bezpłatny.
Ceny biletów:
– normalny – 6zł/os
– ulgowy 3zł/os
Napisz komentarz
Komentarze