LEKCJA HISTORII…
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada co roku 1 marca. Ten dzień stał się świętem państwowym w 2011 roku. Ma on na celu upamiętnienie polskich żołnierzy podziemia, którzy w latach 1944-1963 walczyli przeciwko ZSRR.
W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych zorganizowała tego rodzaju bieg po raz pierwszy w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, a udział w niej wzięło około 50 osób. Rok później do tej inicjatywy przyłączyła się Fundacja Wolność i Demokracja, która organizuje ten bieg cyklicznie od 2014 roku aż do dziś. Od 2015 roku ten bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w biegowy kalendarz.
W 2021 roku udział w biegu „Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wzięło ponad 75 tys. osób z 370 miast w takich też krajach jak: USA, Wielka Brytania, Austria, Litwa, Kosowo, Irak, Afganistan, czy Rumunia.
POWRACAMY NA TERENY LEŚNE
Tegoroczny bełchatowski „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowany będzie na terenach leśnych Nadleśnictwa Bełchatów przy Jednostce Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego przy ul. Rodziewicza 10. Będzie to powrót na ten teren po dwuletniej przerwie. Ostatni raz rywalizacja odbywała się tam 1 marca 2020 roku kiedy to organizowaliśmy VIII edycję tego wydarzenia. Na miejscu od godziny 9:30 będzie również funkcjonować biuro zawodów. Pakiety startowe będą gotowe do odbioru w godz. 9.30 – 11.30. Start zaplanowano na godz. 12.00.
Więcej szczegółów na stronie mcs.belchatow.pl
Napisz komentarz
Komentarze