Jakiś czas temu w Gminie Wielgomłyny odbyła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli, która kontrolowała gospodarkę ściekową.
Mam informację dla mieszkańców Gminy Wielgomłyny. Jesteśmy tuż po kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która kontrolowała w gminie gospodarkę ściekową. Jest to olbrzymi problem nie tylko w naszej gminie, ale także w innych. Niestety nas dotknęła kontrola, która po zakończaniu, dała pewne zalecenia gminie. Konsekwencją tych zaleceń, jest wysyłanie pism ponaglających do mieszkańców gminy, tych mieszkańców, którzy nie mają zawartych umów z Zakładem Komunalnym na wywóz nieczystości, bądź też korzystają z kanalizacji, tak jak Krzętów i Wielgomłyny, ale są takie posesje, które nie mają przyłączy.
Zgodnie z obowiązującą ustawą, tacy mieszkańcy muszą zawrzeć takie umowy na wywóz nieczystości i to w trybie dosyć pilnym. Kiedy już taka umowa będzie, mieszkańcy muszą okazać również faktury za wywóz nieczystości.
Kontrola była pod kątem realizacji tego zadania przez mieszkańców. Jeśli mieszkańcy nie realizują swych zobowiązać, to gmina jest upominana, że niedostatecznie prowadzi nadzór nad tymi sprawami.
Bardzo Państwa proszę o wyrozumiałość, a jednocześnie zachęcam do przychodzenia do urzędu gminy, do budynku zakładu komunalnego, zachęcam do podpisywania tych umów. Gdyby były jakiekolwiek wątpliwości, to chętnie wyjaśnimy. Jeśli są jakieś indywidualne problemy, to będziemy je rozpatrywać indywidualnie i chętnie pomożemy mieszkańcom w rozwiązywaniu tych problemów. Wspólnie musimy doprowadzić do takiego stanu, że wszyscy będą dokładnie realizowali tę ustawę o utrzymaniu czystości i porządku, a konkretnie mówiąc, chodzi o gospodarkę ściekową – mówi Bogumiła Dyktyńska, Wójt Gminy Wielgomłyny.
Co dokładnie wykazała kontrola?
W trakcje kontroli proszeni byliśmy o wykaz wszystkich nieruchomości, znajdujących się na terenie Gminy Wielgomłyny, łącznie z zaznaczeniem tych posesji na mapie. Następnie inspektor, który kontrolował inspekcję, prosił o konkretnych mieszkańców, kolejnych poszczególnych posesji. Sprawdzał, jakie jest zużycie wody i w związku z tym, jak wygląda gospodarowanie ściekami, czyli ile tych ścieków zostało odebranych.
Kontrolowane były także oświadczenia osób, które swego czasu deklarowały, jakie posiadają zbiorniki. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że muszą to być zbiorniki bezodpływowe, bądź przydomowe oczyszczalnie ścieków lub przyłączenie do kanalizacji.
Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, planujemy, ale chciałabym podkreślić tutaj słowo PLANUJEMY, będę rozmawiać z radnymi, aby wygospodarować środki na ewentualne dofinansowanie dla chętnych mieszkańców, którzy chcieliby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Będzie to jakaś kwota dotacji dla chętnych mieszkańców i myślę, że to w pewnym stopniu również rozwiąże przynajmniej po części ten palący problem – dodaje Bogumiła Dyktyńska, Wójt Gminy Wielgomłyny.
Napisz komentarz
Komentarze