„Abrakadabra to przewodnik i magia”. Brzmi tajemniczo? Może troszeczkę, ale za tą tajemniczą nazwą kryje się niezwykle ciekawy projekt, przygotowany przez młodzież z terenu Gminy Wielgomłyny. Na czym polegał projekt i jakie są jego efekty?
Spotykamy się, ponieważ mamy uroczyste podsumowanie projektu „Abrakadabra to przewodnik i magia”, organizowanego w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której operatem jest Fundacja Civis Polonus.
W ramach tego projektu zrzeszyliśmy młodzież z terenu naszej gminy. Młodzież miała za zadanie zrobienie przewodnika turystycznego po naszej gminie oraz nagranie filmu promującego gminę.
Młodzież przez ostatnie 5 miesięcy spotykała się, zrzeszała się w grupach, poznawała naszą gminę, zwiedzali ją, poznawali informację na jej temat, które to informacje zamieścili w przewodniku turystycznym.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z młodzieży, ponieważ projekt jest pięknie zrealizowany, pięknie pokazany. Na tle innych projektów organizowanych na terenie całego kraju, nasza młodzież bardzo dobrze się spisała – mówi Wioleta Drozdowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielgomłynach.
Należy dodać, że od początku do końca, za realizację tego projektu odpowiedzialna była młodzież, a pani dyrektor tylko czuwała nad tym projektem. Jak zatem wyglądały prace nad stworzeniem tego unikalnego projektu?
Pracowaliśmy nad tym projektem praktycznie od września. Każdy z nas miał przydzielone zadanie w poszczególnych grupach. Niektóre grupy były odpowiedzialne za robienie zdjęć, nagrywanie filmów, inne grupy były odpowiedzialne na stworzenie właśnie naszego przewodnika, za stworzenie filmu. Później wszyscy razem się spotkaliśmy i pracowaliśmy, aby wszystko wyglądało tak, jak wygląda na tym filmie – mówi Natalia Kuliś, uczestniczka projektu.
Stworzenie takiego projektu z pewnością było czasochłonne i wymagało dużo pracy. Co zatem było najfajniejsze podczas pracy nad tym projektem?
Podczas pracy najfajniejsze było to, że mogliśmy wspólnie stworzyć rodzinną atmosferę, mogliśmy zacieśnić nasze więzi i wspólnie spędzać czas, co jest dla nas bardzo ważne, biorąc pod uwagę ten czas COVID-owy i przed COVID-owy – dodaje Natalia Kuliś, uczestniczka projektu.
Czy pomogło to poznać Wam gminę niejako od nowa?
Tak. Mieszkamy tutaj całe życie. Mogliśmy poznać najciekawsze miejsca, o których nie mieliśmy nawet pojęcia, że istnieją w naszej gminie.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu, jesteśmy z siebie nawzajem dumni i mamy nadzieję, że będzie tak dalej – podsumowuje Natalia Kuliś, uczestniczka projektu
Dla Ciebie co było najcenniejsze podczas pracy nad projektem?
Ja byłem odpowiedzialny za finanse i tym się głównie zajmowałem, jednak wszyscy pomagaliśmy sobie nawzajem. Jeśli ktoś potrzebował pomocy, to mógł na nią liczyć od drugiej osoby.
To, co dzisiaj pokażemy, to jest nasze dzieło. Dziękuje, wszystkim, którzy dzisiaj tutaj wystąpili i zaangażowali się w projekt. Na początku było nas mało, ale później trafiła się duża grupa z Rogów, którą serdecznie pozdrawiam. Naprawdę stworzyliśmy rodzinę – mówi Kuba Jas, uczestnik projektu.
Jaki ocenia efekt końcowy Pani Wójt Bogumiła Dyktyńska?
Wrażenia są oczywiście bardzo dobre, ponieważ film jest interesujący, a ponadto, dotyczy naszej gminy, więc tutaj widać, jak młodzież utożsamia się z tym miejscem, jak potrafi wskazać, te najbardziej interesujące miejsca. Myślę, że technicznie film też jest bardzo dobrze zrobiony. Jest krótki, a jednocześnie zawiera bardzo duży ładunek informacji o tych najważniejszych dla nas miejscach. Wspaniałe jest to, że w takim projekcie potrafią się zorganizować.
Dobrze, że są takie projekty, z których można korzystać i tutaj na uwagę zasługuje fakt, że obecna pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, zmieniła formułę pracy tego ośrodka, na rzecz codziennej aktywności, w różnych projektach, żeby dać szanse młodzieży, dzieciom, na pokazanie tego, co potrafią – mówi Bogumiła Dyktyńska, Wójt Gminy Wielgomłyny.
Jutro zaprezentujemy na naszej stronie przewodnik po gminie wykonany przez młodzież.
Napisz komentarz
Komentarze