11 listopada to jedno z najważniejszych, o ile ni najważniejsze święto narodowe w Polsce. Nic dziwnego, przecież właśnie dzięki odzyskaniu niepodległości możemy nazywać się Polakami, mieszkać w Polsce i mówić po polsku. Niepodległość odzyskaliśmy po 123 latach. Jak doszło do odzyskania niepodległości?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że nie był do proces, który odbył się jednego dnia, 11 listopada. Jest to data symboliczna, kiedy Rada Regencyjna oddała przywództwo nad Wojskiem Polskim Józefowi Piłsudzkiemu. Poprzedzały to liczne wydarzenia, odbywające się jeszcze w czasie I Wojny Światowej, kiedy Polacy, ojcowie niepodległość, dążyli do tego, żeby nasze państwo było wolne – mówi Paweł Dudek, radomsk.pl
Kogo można uznać za przysłowiowych „ojców” niepodległości?
Takich osób jest kilka. Myślimy przede wszystkim o Józefie Piłsudskim, ale oprócz niego, trzeba wspomnieć także o Ignacym Daszyńskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wojciechu Korfantym, Wincentym Witosie. To były osoby, które już od wielu lat wcześniej, przed 11 listopada 1918 r. walczyły o to, żeby Polska była wolna i niepodległa.
Kiedy to święto zostało ustanowione świętem narodowym?
To święto zostało ustanowione w 1937 roku, natomiast świętowaliśmy tylko 2 lata. Nastąpiła II Wojna Światowa. Po II Wojnie Światowej komuniści zlikwidowali, zakazali świętowania dnia 11 listopada i od 1989 roku ponownie, bardzo hucznie, wesoło, radośnie obchodzimy to święto.
Czy są jakieś wątki lokalne połączone z 11 listopada?
Jeżeli chodzi o sam fakt odzyskania niepodległości, to warto tutaj podkreślić, że z Maluszyna pochodził jeden z członków Rady Regencyjnej, która oddała władze Piłsudskiemu 11 listopada 1918 roku. Mowa tutaj o Józefie Ostrowskim. On to właśnie pochodził z Maluszyna, był ziemianinem i razem z dwoma jeszcze osobami, oddał Piłsudskiemu przewodnictwo nad Wojskiem Polskim – dodaje Paweł Dudek, radomsk.pl
Zachęcamy Państwa do odwiedzenia portalu radomsk.pl. Tam można znaleźć mnóstwo informacji i ciekawostek historycznych także z regionu Radomska. Link poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze