Od początku grudnia w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie można poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Specjalne z łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego zostały przywiezione eksponaty, które przedstawiono na wystawie „Przybieżeli do Betlejem.... Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej”. Jednym z nich jest unikatowa szopka zrobiona na wzór Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Kolejną z nietypowych szopek, które można oglądać podczas wystawy jest szopka kolędnicza. To obnośna szopka, którą kiedyś noszono na szelkach.
Wystawa to inicjatywa skierowana głównie do dzieci w wieku szkolnym. Pracownicy muzeum przygotowali serię lekcji dla dzieci z bełchatowskich szkół podstawowych na temat zwyczajów i obyczajów świątecznych. Podczas jednej z lekcji dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 miały okazję dowiedzieć się np. jakie były ręcznie wykonywane szopki drewniane oraz czym niegdyś przystrajano drzewko bożonarodzeniowe. Wystawę będzie można oglądać do 8 stycznia przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze