Istnieje coś takiego jak klauzule abuzywne. Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym one są, i dlaczego są niezgodne z prawem.
Klauzula abuzywna, jest to tzw. klauzula niedozwolona, która występuje w umowach. Czasami takie klauzule zdarzają się w umowach zawartych z przedsiębiorstwami, część umów w prawie telekomunikacyjnym, znajdziemy je również, jeżeli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej. Przystępujemy do takich umów, do danego wzorca umowy, czyli przedsiębiorca/sprzedawca przedkłada nam umowę do podpisania, i nie mamy tutaj możliwości negocjacji warunków umowy.
Jeżeli warunki takiej umowy są sprzeczne z dobrymi obyczajami, naruszają prawa i obowiązki konsumenta, są to w prawie niedozwolone zapisy umów, czyli niedozwolone klauzule umowne – mówi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek
Co w sytuacji, gdy konsument jeszcze nie podpisał umowy, a uważa, że dany wzorzec umowy zawiera taką klauzulę niedozwoloną?
Sprawę należy zgłosić do przedsiębiorcy. Najpierw, w pierwszej kolejności z nim trzeba to wyjaśnić, że są takie zastrzeżenia, że dany zapis umowy jest niedozwolony, niezgodny z prawem. Jeżeli pomimo tego wystąpienia, nie będzie reakcji przedsiębiorcy, zgodniej z żądaniem konsumenta, aby nie uwzględniać takiej klauzuli, należy zgłosić sprawę do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stosowne zgłoszenie. Rzecznicy Konsumentów sporządzają również takie zgłoszenia. Do takiego zgłoszenia należy załączyć wzorzec umowy, którą kwestionujemy i również tę odpowiedź przedsiębiorcy, którą otrzymaliśmy – tłumaczy Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.
Co, gdy już zawrzemy umowę?
Wówczas, jeżeli stwierdźmy, że taka umowa zawiera klauzulę niedozwoloną i przedsiębiorca również pomimo zgłoszenia, nie załatwi dla nas sprawy pozytywnie, czyli będzie uważał, że to postanowienie umowy nadal nas obowiązuje, należy skierować sprawę do sądu. Jest to „Kontrola incydentalna”.
Jeżeli chodzi o rejestr, bazę niedozwolonych postanowień umownych, znajdują się ona na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – dodaje Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.
Napisz komentarz
Komentarze