Nawet 45 mld zł z funduszy europejskich może trafić do województwa łódzkiego, z czego 3 mld zł z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. By tak się stało, Bruksela stawia dwa podstawowe warunki. Po pierwsze - akceptacja celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Po drugie – województwo musi mieć opracowany Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji. Region łódzki już szykuje taki dokument. Pracuje nad nim specjalnym zespół pod przewodnictwem marszałka Grzegorza Schreibera, w którym jest także prezydent Mariola Czechowska.
- Bełchatów jest jednym z tych miejsc, do których powinny zostać skierowane pieniądze przeznaczone na sprawiedliwą transformację. Jestem przekonana, że przy wspólnej pracy tego zespołu, jak i przy współpracy z przedsiębiorcami zrzeszonymi chociażby w RIG, uda się wypracować odpowiednie dla miasta rozwiązania – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. - Wierzę, że w puli województw objętych transformacją znajdzie się też nasze, będzie to dla nas – Bełchatowa olbrzymia szansa. Dlatego mocno angażujemy się w każdą inicjatywę, która daje możliwość pozyskania środków na efektywną transformację gospodarczą, społeczną i środowiskową Bełchatowa – dodaje Czechowska.
By dokument jak najlepiej odpowiadał potrzebom naszego regionu, prezydent Mariola Czechowska zachęca mieszkańców do aktywnego włączenia się w jego tworzenie. Wystarczy do czwartku, 10 grudnia przesłać swoje propozycje rozwiązań, które mają pomóc w łagodzeniu gospodarczych, społecznych i środowiskowych skutków transformacji. Należy je wpisać w specjalny formularz znajdujący się w załączniku poniżej i dostarczyć osobiście do Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki bądź wysłać mailem na adres [email protected]. Więcej informacji udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu pod numerem telefonu 44 733 51 45.
Przypomnijmy, że środki unijne, o które chce się starać województwo będzie można zainwestować m.in. w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, ochronę środowiska, walkę z niską emisją i zanieczyszczeniami przemysłowymi. Kompendium wiedzy na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji znaleźć można w dołączonych do artykułu prezentacjach - znajdują się one w załącznikach.
Negocjacje powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Natomiast terytorialne plany sprawiedliwej transformacji i program dedykowany Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji ma być negocjowany z Komisją Europejską w roku 2021.
Napisz komentarz
Komentarze