„Europejski Zielony Ład – Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – możliwości i założenia” oraz „Prace nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego” – to dwa główne tematy, pierwszego posiedzenia zespołu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
- Bełchatów jest jednym z tych miejsc, do których powinny zostać skierowane pieniądze przeznaczone na sprawiedliwą transformację. Jestem przekonana, że przy wspólnej pracy tego zespołu, jak i przy współpracy z przedsiębiorcami zrzeszonymi chociażby w RIG, uda się wypracować odpowiednie dla miasta rozwiązania – powiedziała po spotkaniu Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.
Zespół pracował dzisiaj nad trzema filarami. W pierwszej części o samym funduszu, możliwościach i założeniach sprawiedliwej transformacji mówił Daniel Baliński z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W drugim swoją prezentację p.t. „ Praca nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego” przedstawił Tadeusz Polak z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Pierwsze spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której uczestnicy dzielili się swoimi propozycjami, uwagami i oczekiwaniami.
- Do 11 grudnia mamy czas na przedstawienie swoich propozycji i uwag do Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, którą opracowywał będzie Urząd Marszałkowski – mówi Mariola Czechowska. – Głęboko wierzę, że jeśli nie ruszy odkrywka Złoczew, w puli województw objętych transformacją znajdzie się też nasze – dodaje prezydent Czechowska. - To dla nas olbrzymia szansa. Dlatego mocno angażujemy w każdą inicjatywę, która daje możliwość pozyskania środków na efektywną transformację gospodarczą, społeczną i środowiskową Bełchatowa.
Wnioski przygotowane przez wszystkie województwa przyjmowane będą do końca I kwartału 2021 r. Pula dla Polski w ramach unijnego funduszu ma wynieść 3,5 mld euro.
Napisz komentarz
Komentarze