Bełchatowski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego współpracuje z Muzeum Regionalnym już od 25 lat. Na przełomie XX i XXI wieku w placówce funkcjonował stały gabinet poświęcony numizmatyce, jednak w czasie, kiedy w muzeum swoją siedzibę miał Urząd Stanu Cywilnego, został on zlikwidowany. Cztery lata temu, podczas ogólnopolskiego zjazdu PTN-u w Bełchatowie narodziła się ponownego otwarcia gabinetu. Teraz udało się ją sfinalizować i w pomieszczeniu przylegającym do galerii stałej stanęły gabloty, zamontowano system zawieszeniowy oraz monitoring.
Pierwszą wystawę można już zwiedzać. Jej otwarcie planowano na czwartek, 22 października, czyli w rocznicę inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II. Ze względu jednak na obostrzenia obowiązujące w związku z epidemią koronawirusa wydarzenie zostało odwołane. – To autorska wystawa muzeum i naszym numizmatyków. Przeważają z nich eksponaty od znanego bełchatowskiego kolekcjonera pana Adama Terkiewicza. Prezentujemy monety, medale i plakiety z całego świata. Mamy monety z Afryki, Australii, Oceanii, Ameryki Południowej i Północnej, oczywiście także z Europy. Pojawiają się także eksponaty z krajów egzotycznych, jak Malawi. Zwiedzający mogą zobaczyć i porównać, jak odmienne podejście do tej tematyki jest w różnych zakątkach świata. Chodzi nie tylko o sam wizerunek papieża, ale także samą technikę. To są monety emaliowane, grawerowane oraz wybijane. Mamy także monety w formie odlewów i różnych kształtów – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego, Marek Tokarek.
Ważne miejsce na wystawie zajmuje medal okolicznościowy wybity przez bełchatowski oddział PTN. – O wielkości i znaczeniu św. Jana Pawła II mówimy zarówno w odniesieniu do papieża jako człowieka, jak i jego pontyfikatu. Jego posługa była wyjątkowym wydarzeniem w dziejach nie tylko Kościoła, ale również w dziejach narodu polskiego. Jego życie i pontyfikat, liczne pielgrzymki zagraniczne, a także encykliki - to cenna spuścizna, jaką pozostawił po sobie papież Polak, Karol Wojtyła. Dlatego też z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy jego urodzin, postanowiliśmy przygotować specjalną monetę. Na jej awersie znajduje się wizerunek Jana Pawła II, a na rewersie herb Bełchatowa mówi wiceprezes działającego w Bełchatowie oddziału PTN, Norbert Wojciechowski. Wystawę będzie można zwiedzać do wiosny 2021 roku.
Gabinet numizmatyczny będzie w muzeum na stałe, ale prezentowane w nim ekspozycje będą poświęcone różnej tematyce. - Prawdopodobnie następna będzie wystawą ponad 300 medali podarowanych przez pana Witolda Selerowicza, znanego bełchatowianina, który na stałe mieszka w Warszawie, autora wielu książek i publikacji o Bełchatowie. Będziemy chcieli wystawić jako jedną kolekcję – dodaje dyrektor Tokarek. – Zależy nam, aby stale powiększać numizmatyczne zasoby naszego muzeum. Tak, abyśmy mogli się nimi chwalić i wypożyczać zaprzyjaźnionym placówkom muzealnym. Szczególnie zależy nam na monetach z czasu Polski Królewskiej.
Eksponaty, które znajdują się dziś w kolekcji muzeum pochodzą częściowo z przekazu jego Komitetu Założycielskiego, częściowo z darów bełchatowian, a także zakupów. W zbiorach są także monety i medale pozyskane dzięki współpracy z oddziałem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz indywidualnymi kolekcjonerami. Znaczną część kolekcji stanowią polskie banknoty obiegowe z okresu II Rzeczypospolitej i z czasu II wojny światowej, niemieckie bony zastępcze z okresu I wojny światowej oraz rosyjskie ruble z przełomu XIX i XX wieku. Pozostałą część tworzą wybrane przykłady współczesnych monet kolekcjonerskich produkowanych przez Mennicę Polską w Warszawie i emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Co ważne, muzeum posiada także eksponaty o charakterze regionalnym. Są to polskie odznaczenia państwowe przekazane przez mieszkańców regionu oraz okolicznościowe medale związane z historią Bełchatowa.
Gabinet numizmatyczny w Muzeum Regionalnym to nie tylko wystawy, ale także okazja do zainteresowania młodzieży historią. - Niektóre dziedziny historyczne, takie jak militaria czy grupy rekonstrukcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Natomiast z numizmatyką jest gorzej. Dlatego jak tylko pandemia się skończy, będziemy zapraszać szkoły. Jestem przekonany, że spotkania młodych ludzi z członkami PTN-u pozwolą zaszczepić w nich zainteresowanie numizmatyką. Chcemy im pokazać im, że to inna forma nauki historii – tłumaczy dyrektor Marek Tokarek.
Napisz komentarz
Komentarze