Stanowisko Konwentu Starostów w sprawie Złoczewa to już kolejny etap prac samorządowców nad inwestycją związaną z wydobyciem węgla brunatnego w nowej odkrywce na terenie powiatu sieradzkiego. W konwencie wzięli udział starostowie całego województwa łódzkiego, w tym przewodniczący konwentu, starosta piotrkowski, Stanisław Cubała, starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski, starosta sieradzki Mariusz Bądzior. Konwent jednogłośnie przyjął uchwałę i tym samym wyraził zgodę na uruchomienie odkrywki oraz udzielił poparcia dla Zespołu Parlamentarnego ds Złoczewa do dalszego działania w celu wydania koncesji na wydobycie. Jak przyznaje starosta bełchatowski, Waldemar Wyczachowski, Złoczew to bardzo ważna inwestycja nie tylko dla regionu bełchatowskiego, ale także dla innych powiatów, dlatego wypracowanie wspólnego stanowiska stanowi ważne wydarzenie.
O znaczeniu uchwały mówił również przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds Złoczewa, Dariusz Kubiak. Poseł podkreślił, że inwestycja w Złoczewie może być jednym z elementów rozwoju Polski. Jako kolejna kopalnia po odkrywkach w Bełchatowie i Szczercowie, Złoczew będzie naturalnym przedłużeniem funkcjonowania Elektrowni Bełchatów, w następstwie czego zostanie zapewnione bezpieczeństwo energetyczne kraju. Oprócz tego jest to szansa na ok. 3 tys. nowych miejsc pracy dla regionu. Dlatego obok poparcia władz samorządowych inwestycja ma pełne poparcie społeczne. Poseł Kubiak zapowiedział również, jakie będą dalsze prace zespołu. 18 października odbędzie się wyjazdowe posiedzenie parlamentarzystów, na którym zostaną omówione zagadnienia techniczne złoża. Natomiast kolejne posiedzenie będzie dotyczyć koncepcji zagospodarowania terenu wokół odkrywki.
Do udziału w konwencie zostali również zaproszeni przedstawiciele środowiska naukowego Politechniki Łódzkiej. Reprezentant rektora uczelni, Radosław Wojtczak, na konferencji prasowej wyraźnie zaznaczył, że władze jednej z największej technicznej uczelni w kraju dokładają wszelkich starań, aby pomóc w realizacji projektu, jakim jest inwestycja w Złoczewie. Dodał, że udział w krajowej produkcji energii elektrycznej dla elektrowni w Bełchatowie wynosi ponad 21%, dlatego ważne jest zapewnienie ciągłości wydobycia węgla brunatnego.
Napisz komentarz
Komentarze