Rewitalizacja to proces, który ma na celu odbudowywać - przede wszystkim w kontekście społecznym - najbardziej zdegradowane obszary miasta. W Bełchatowie obejmuje on całe centrum, który jest obszarem znajdującym się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk ekonomicznych i społecznych (szczególnie: bezrobocia, ubóstwa, czy przestępczości) i tych ze sfery gospodarczej, środowiskowej lub technicznej.
- To spory kawałek miasta, obejmujący całe centrum oraz część osiedla Wolność. Śródmieście Bełchatowa, to obszar obsługujący ruch administracyjny, finansowy i turystyczny, będące miejscem o charakterze ponadlokalnym. To "wizytówka", dlatego obszar ten należy uznać za priorytetowy przy projekcji działań przestrzennych, gospodarczych i społecznych - wyjaśnia Jakub Berłowski z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Bełchatowa.
Pomysły i propozycje zadań rewitalizacyjnych należy składać na formularzu, który można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta. Dostępny też jest w dolnym holu Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 1 i w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Kościuszki 15. Każdy formularz wzbogacony jest o szczegółową "instrukcję obsługi", która ułatwi, a przede wszystkim pomoże prawidłowo go wypełnić. Zakończenie procesu opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji planowane jest jeszcze w 2016 roku.
Napisz komentarz
Komentarze