Jakie podjąć kroki, by otrzymać odszkodowanie za upadek?
Nawet niewinnie wyglądający upadek może nieść ze sobą poważne konsekwencje, w postaci szkód poniesionych na zdrowiu lub tych finansowych. Wówczas istnieje możliwość zdobycia rekompensaty za poniesione szkody. Należy jednak pamiętać o tym, że wypadek ten nie może być spowodowany własnym zachowaniem, takim jak np. zbytnie roztargnienie czy zapatrzenie się w ekran telefonu. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli odniesione obrażenia są skutkiem niedopilnowania odpowiedniego stanu chodnika przez jego zarządcę – może to być nieodśnieżony chodnik, zepsuta płytka czy dziura, która może być bezpośrednią przyczyną upadku, w ramach którego odniesiono poważne obrażenia. Pomoc w otrzymaniu takiego odszkodowania gwarantuje https://odzyskamyodszkodowanie.pl/.
Każdy chodnik czy ulica posiada swojego właściciela, czy zarządcę, który odpowiada za jej stan – może to być spółdzielnia mieszkaniowa, gmina, wspólnota mieszkaniowa lub prywatny właściciel. Niedopilnowania na takim terenie mogą prowadzić do ludzkiej krzywdy. Poszkodowany może po takim wypadku ubiegać się o odszkodowanie, które będzie wynikiem poniesionych kosztów leczenia, utraty zarobków czy zadośćuczynienia za krzywdę psychiczną.
Co należy przygotować, aby ubiegać się o odszkodowanie?
Niezbędnym krokiem ku uzyskaniu odszkodowania będzie udowodnienie winy osoby odpowiedzialnej za stan chodnika czy drogi. W tym celu należy zdobyć tak dużo dowodów, ile tylko jest możliwe. Kluczowe będzie oświadczenie poszkodowanego o przyczynach wypadku, które jednak powinno zostać poparte zdjęciami miejsca zdarzenia (mogą to być również nagrania). Jeśli to możliwe, warto zdobyć również nagrania z monitoringu, jeśli tylko w danym miejscu znajdowała się kamera. Może zdarzyć się tak, że wypadkowi towarzyszyli również świadkowie – wówczas dobrym pomysłem będzie zebranie ich danych kontaktowych. Konieczne będzie również zgromadzenie całej dokumentacji medycznej oraz rachunków i faktur za poniesione koszty leczenia, rehabilitacji czy naprawy sprzętu. Poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie się po odszkodowanie.