Mieszkańcy Bełchatowa, którzy interesują się wymiarem sprawiedliwości, chcieliby społecznie wnosić do procesu sądowego, doświadczenie życiowe bądź zawodowe, mogą zgłaszać swoje kandydatury na ławnika sądowego do trwającego naboru na kadencję 2023-2027.
Rada Miejska, jesienią spośród wszystkich zgłoszonych kandydatur wybierze 56 ławników, którzy będą w składach orzekających w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie oraz w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. Jeżeli chodzi o bełchatowski Sąd Rejonowy, zapotrzebowanie jest na 9 ławników pozostałe osoby trafią do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim – mówiła Kryspina Rogowska, rzecznik UM w Bełchatowie.
Każdy, kto chce zostać ławnikiem, musi spełnić następujące wymagania:
- wiek powyżej 30. roku życia, ale poniżej 70.,
- posiadanie obywatelstwa polskiego oraz pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- bycie osobą zatrudnioną lub prowadzenie działalności gospodarczej, lub mieszkanie w miejscu zgłoszenia od minimum roku,
- odpowiedni stan zdrowia do pełnienia obowiązków,
- brak kartoteki kryminalnej,
- posiadanie minimum średniego wykształcenia.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że ławnikiem nie może być osoba, która jest zatrudniona w sądzie, jednostkach policji czy służbie więziennej. Nie mogą to też być radni, duchowni, żołnierze, a także aplikanci radcowscy.
Aby zostać ławnikiem sądowym, nie wystarczy po prostu się zgłosić, tak jak w przypadku innych miejsc pracy. Konieczne jest zdobycie poparcia 50 mieszkańców Bełchatowa z czynnym prawem wyborczym, które zgłoszą kandydata. Innym sposobem jest zgłoszenie się za pośrednictwem organizacji lub stowarzyszenia.
Kandydatury na ławników można zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca w Urzędzie Miasta Bełchatowa, ul. Czyżewskiego 7, pokój 112.
Napisz komentarz
Komentarze