Inicjatorem przedsięwzięcia był krewny poległego, Stanisław Rudek . Ś.p. Jan Rudek był jego stryjem. Tablicę wmurowano w elewację budynku szkoły.
Rada Gminy Radomsko Uchwałą z dnia 30 września 2021 r. pozytywnie rozpatrzyła petycję Stanisława Rudka dotyczącą uhonorowania poległego lotnika, pamiętając o jego zasługach i bohaterskiej śmierci.
Porucznik nawigator Jan Rudek urodził się 5 marca 1913 r. w Guławach (obecnie Płoszów, ul. Guławska). W okresie międzywojennym uczył się i służył w Wojsku Polskim. Po klęsce wrześniowej, w 1940 r., przybył do Francji, gdzie został wcielony do Armii Polskiej, a następnie otrzymał przydział do 118 Oddziału 4 Brygady Kadrowej w Anglii. 16 listopada 1942 roku otrzymał przydział do 300 Dywizjonu Bombowego im. „Ziemi Mazowieckiej” w Hemswell (Anglia). Z 8 na 9 kwietnia 1943 r. odbywał lot bojowy z zadaniem bombardowania Duisburga. Bombowiec został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Morzem Północnym, u brzegów Holandii. Jan Rudek zginął wraz z całą załogą, został pochowany w Bergen (Holandia). Nazwisko porucznika nawigatora Jana Rudka jest upamiętnione na cokole Pomnika Lotników Polskich w Northolt na zachodnim przedmieściu Londynu oraz na „Pomniku Lotników Polskich poległych w II Wojnie Światowej 1939-1945”, odsłoniętego 27 sierpnia 2003 r. w Warszawie na Polach Mokotowskich.
Szczegóły w materiale wideo
Napisz komentarz
Komentarze