Warsztaty poprowadził Tomasz Kołodziejczyk, socjolog, wychowawca, trener, terapeuta, współautor programów wychowawczo-profilaktycznych. Spotkanie poprzedziła dyskusja nt. przemocy rówieśniczej w kontekście ostatnich wydarzeń z udziałem bełchatowskich uczniów. Z obserwacji pedagogów wynika, że współczesną młodzież charakteryzuje coraz mniejsza odporność psychiczna, skłonność do stanów depresyjnych i życiowej nieporadności.
Przemoc rówieśnicza istniała zawsze natomiast przemoc teraz jest inna, bo przeniosła się do sieci. Nie ma jej więcej, ale zmieniła swój charakter, zmienia swoje miejsce i za tym powinny iść zmiany w nas dorosłych, wychowawcach, rodzicach, żeby jakoś pomagać młodym ludziom w dawaniu sobie rady z tym – dodaje Tomasz Kołodziejczyk, terapeuta.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się ze scenariuszami trzech różnych lekcji profilaktyczno-wychowawczych, dotyczących przeciwdziałania i reagowania na zachowania agresywne i przemoc wśród rówieśników, w tym poniżania, nękania oraz pracy z ofiarami przemocy. Wychowawcy wnosili do konspektów takich zajęć także swoje propozycje, jak np. korzystanie z materiałów wideo czy inscenizacji, co - w ich ocenie - będzie skuteczniej wpływać na wyobraźnię i kształtowanie empatii młodego człowieka.
Kolejne warsztaty stacjonarne odbędą się 6 i 27 kwietnia. Nauczyciele wezmą też udział po południu w zajęciach zdalnych.
Napisz komentarz
Komentarze