Podczas zajęć przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych wykonali przepiękne marzanny. Przy użyciu różnych materiałów edukacyjnych: bibuły, papieru kolorowego, kredek uczestnicy wykonali barwne “kukły”. Warsztatom plastycznym towarzyszyła pogadanka edukacyjna na temat tradycji topienia, niszczenia bądź palenia Marzanny. Marzanna to kukła, którą wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała aby dziecięcy orszak z marzanną, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano kukłę w każdej wodzie jaka się nadarzyła. Z topieniem Marzanny również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek śmierć w ciągu najbliższego roku. Głównym symbolem topienia kukły jest pożegnanie zimy i przywitanie wiosny.
Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W zajęciach uczestniczyły przedszkolaki z radomszczańskich przedszkoli oraz dzieci z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Łękińsku, ponadto uczniowie szkół podstawowych, a także podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Radomsku.
Marzanny wykonane na warsztatach zaprezentujemy na wystawie 21 marca 2023 r. (Pierwszy Dzień Wiosny), godz. 10.00, Galeria Muzeum, ul. Narutowicza 1.
Źródło:
Napisz komentarz
Komentarze