Jak sprawdza się obecna polityka fiskalna rządu? O tym mówi Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba
Odpowiedzialna polityka fiskalna państwa polskiego przynosi dziś rezultaty. Wiemy, że to nie tylko obniżone stawki podatkowe, bezpośrednio płacone przez naszych mieszkańców, przez obywateli, ale także znaczący wzrost wpływów z podatków VAT.
Przekłada się to na sytuację polityki gospodarczej państwa, również w kontekście międzynarodowym. Tyle słyszymy od opozycji, jak trudna jest sytuacja gospodarcza państwa, co niekoniecznie jest prawdą. Jeśli zestawimy dane polskiej gospodarki z danymi innych państw sąsiednich, to okazuje się, że chociaż dług publiczny w Polsce, który wynosi 50%, jet znacząco mniejszy od średniej unijnej, która wynosi 85% i jest niższy nawet od tego w Niemczech.
Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w kontekście inflacji, to wiemy doskonale, że jest to choroba gospodarcza, która doświadcza wiele państw europejskich w chwili obecnej, jednak zwróćmy uwagę na pewną prawidłowość. Stosunkowo wysokie czynniki inflacji posiadają państwa, które są państwami przyfrontowymi. To wojna na Ukrainie, to Putin-inflacja jest tym czynnikiem, który dzisiaj przekłada się na wzrost cen, który jest znacząco mniejszy w Polsce niż w państwach bałtyckich, a jest porównywalny z państwami Europy Zachodniej - mówi Zbigniew Ziemba Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
Wicemarszałek Ziemba wspomniał jeszcze o wprowadzeniu estońskiego CIT-u. Czym on jest?
Estoński CIT to nowe podejście do polityki fiskalnej, ale takie, które daje możliwości rozwojowe. To forma inwestycyjna, forma pobierania należności podatkowych, które wracają poprzez inwestycje – wyjaśniał wicemarszałek województwa.
Napisz komentarz
Komentarze