Katarzyna Jaworska-Kmetyk, lekarz weterynarii i behawiorysta odpowiada na pytania związane z tym, jak właściwie zadbać o nasze zwierzęta podczas wakacyjnych upałów.
Już za chwilę rozpoczynają się wakacje. Jest to czas wypoczynku, lecz jednocześnie jest to czas wysokich temperatur, z którymi stykamy się zarówno my, jak i nasze domowe zwierzęta. Jak należy dbać o nie w trakcie tego okresu? – pyta redakcja Lokalnej.news
Przede wszystkim dobrze jest uzmysłowić sobie, że nasze zwierzęta trochę inaczej odczuwają temperaturę niż my. Taka temperatura komfortu termicznego dla psów i kotów jest niższa niż dla nas ludzi, dlatego też one jeszcze bardziej odczuwają te wysokie temperatury.
Szczególną opieką powinniśmy obdarzyć zwierzęta bardzo młode, szczególnie szczenięta i kocięta oraz starsze, szczególnie jeśli chorują zwłaszcza na choroby serca, choroby skóry, ale również, jeśli są nadmiernie otyłe. Tyczy się to również psów i kotów ras brachyccefalicznych, czyli tych krótkopyskich. One są bardziej narażone na nagrzanie, z uwagi na to, że przez swoją budowę anatomiczną ta termoregulacja jest nieco upośledzona – mówi Katarzyna Jaworska-Kmetyk,
Wiadome jest, że regularne nawadnianie organizmu jest niezwykle istotne zarówno dla nas, jak i dla naszych milusińskich. A zatem jak często należy podawać im płyny?
Powinniśmy zapewnić naszym zwierzętom ciągły dostęp do zimniej wody. Nawet jeśli idziemy na spacer z psem dobrze jest zabrać ze sobą butelkę z zimną wodą oraz np. miskę turystyczną, którą możemy zabrać ze sobą i napoić nasze zwierzę. Dobrym pomysłem jest również podawanie również większej ilości mokrej karmy, która zawiera w sobie dużą ilość wody, ponieważ pozwala ona na lepsze nawodnienie organizmu.
A jak sprawa wygląda z kąpielami dla naszych pupili? Czy jest to wskazany zabieg czy niekoniecznie?
Jeżeli nasze zwierzę lubi wodę, to możemy wykorzystać kąpiel w celu ochłodzenia naszego psa przede wszystkim. Nigdy jednak nie powinniśmy zmuszać naszego pieska do kąpieli, jeżeli boi się wody lub nie chce wejść do tej wody.
Musimy również pamiętać o tym, aby właśnie ze względów bezpieczeństwa nie pozwalać naszemu rozgrzanemu psiakowi wskakiwać do zimnej wody, ale stopniowo, powoli pozwolić na ochłodzenie się w wodzie, tak żeby przyzwyczaił się do temperatury.
Bardzo ważną kwestią dla naszych zwierzaków jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, lecz jak ona powinna przebiegać w trakcie tego upalnego lata? Kiedy najlepiej jest wyjść z naszym pupilem na świeże powietrze?
Należy nie zaniedbywać spacerów w okresie upałów, natomiast powinniśmy wybierać pory dnia, w których jest chłodniej, czyli wczesny ranek albo wieczór. Dobrze jest również wybrać odpowiednie miejsce na spacer, czyli lepiej spacerujmy z naszym psiakiem po lesie albo w zacienionym parku. Na pewno nie będą służyły zdrowiu psa spacery w mieście, kiedy mamy rozgrzany beton czy kostki brukowe. Spacerujmy raczej po trawie, która pozwala na ochłodzenie łap naszemu zwierzęciu.
Jeżeli uprawiamy z psem jakieś sporty, jeździmy z nim na rowerze, biegamy, lepiej te aktywności wykonywać wtedy, kiedy jest chłodno, czyli właśnie o poranku czy wieczorem.
Jak rozpoznać u psa/kota objawy udaru słonecznego? Co należy zrobić, kiedy zdarzy się taka sytuacja?
Pierwsze objawy to przede wszystkim utrata świadomości, zwierzę jest mocno apatyczne, może być utrudniony kontakt z tym zwierzęciem, mogą pojawić się wymioty, biegunka. Charakterystyczne jest również nadmierne dyszenie, płytki szybki oddech. Mogą również pojawić się objawy neurologiczne, drgawki, a nawet omdlenia.
Jeżeli zobaczymy takie objawy u naszego zwierzęcia, pierwszą pomocą jest przede wszystkim zabranie je w chłodne, przewiewne, zacienione miejsce i próba ochłodzenia go, jednak nie możemy robić tego gwałtownie, czyli nie bierzemy psa czy kota i nie wkładamy go do wanny i polewamy zimna wodą, ponieważ może być to bardzo niebezpieczne, ale np. mokrymi, zimnymi ręcznikami możemy robić okłady, przede wszystkim kończyn.
Zawsze, kiedy pojawiają się takie niepokojące objawy, powinniśmy udać się do gabinetu weterynaryjnego, aby zbadać zwierzę lub zastosować płynoterapię, kroplówkę czy leki, jeśli jest to potrzebne.
Jednakże nie wszyscy dbają o swoje zwierzęta w trakcie lata w sposób prawidłowy. Często nieświadomie sprowadzają na swoje zwierzaki niebezpieczeństwo. Jakie zagrożenia czyhają na nasze zwierzaki, kiedy zostaną zaniedbane podczas tego dość upalnego okresu?
Bardzo dużo mówi się o tym, że nigdy nie powinno się pozostawiać naszego psa w aucie, szczególnie na słońcu w taki upalny dzień. Naprawdę odsłonięcie szyby nic nie daje, ani tłumaczenie, że było to na minutę, dwie, bo jest to żadne wytłumaczenie takiego zachowania. Jeżeli widzimy taką sytuację, że ktoś zostawił zwierzę w aucie w taką pogodę powinniśmy jak najszybciej wezwać Policję, możemy nawet stłuc szybę, żeby pomóc takiemu zwierzęciu,
Kolejną rzeczą, której powinniśmy unikać, to zostawianie zwierzęcia przed sklepem, szczególnie jeśli jest tak ciepło oraz unikanie zakładania kagańca tzw. weterynaryjnego, szczególnie w takie upały. Musimy pamiętać, że nasze psy nie chłodzą się przez pocenie, ale przez ziajanie. Kaganiec weterynaryjny jest prostym narzędziem służącym do przeprowadzenia czynności diagnostycznych w gabinecie weterynaryjnym. Jest on zakładany na krótko, natomiast nie pozwala na otwarcie pyska, dlatego jeśli wybieramy naszemu psu kaganiec, musimy wybrać tak dopasowany, żeby mógł on otworzyć pysk, aby mógł ziajać.
Napisz komentarz
Komentarze