Hulajnogi elektryczne stały się dosyć popularne na całym świecie, jak również w naszym kraju. Nic dziwnego, ponieważ cena ich znacznie spadła, natomiast dostępność wprost przeciwnie, i bardzo łatwo można je znaleźć w większych marketach czy galeriach.
Wzrost ilości osób poruszających się tymi pojazdami, które czasami potrafią osiągnąć pokaźną prędkość, spowodował, że często dochodziło do wypadków, potrąceń itp. Problemem było również zostawianie tych pojazdów, zwłaszcza jeśli są to pojazdy wypożyczane, miejskie, w miejscach nie przeznaczonych do tego.
Z dniem 20 maja wchodzą jednak nowe przepisy, które regulują wiele wspomnianych wcześniej kwestii. Co dokładnie się zmienia? O tym rozmawialiśmy z mł. asp. Grzegorzem Kąckim z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
20 maja wchodzą przepisy, odnośnie wprowadzenia kolejnych regulacji prawnych, w Ustawie o Ruchu Drogowym, gdzie dodane są hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego, jak również urządzenia wspomagające ruch.
Dwie pierwsze kategorie urządzenia transportu osobistego, jak również hulajnogi osobiste, wymagają posiadania uprawnień, jaką jest karta rowerowa, którą można uzyskać od 10 roku życia. Do 18 roku życia będzie wymagane takie uprawnienie w tych dwóch przypadkach.
Gdzie będzie można się poruszać tymi urządzeniami?
W przypadku hulajnóg elektrycznych będzie się można poruszać po drodze dla rowerów, bądź pasie ruchu dla rowerów. Jeżeli będziemy mieli prędkość ograniczoną na danej drodze do 30 km/h i nie będzie drogi zarówno dla rowerów ani pasa ruchu dla rowerów, w tym momencie kierujący hulajnogą elektryczną, będzie się musiał poruszać po jezdni. W przypadku, kiedy prędkość będzie podniesiona powyżej 30 km/h i nie będzie drogi dla rowerów, ani pasa ruchu dla rowerów, będzie musiał korzystać z chodnika, bądź drogi dla pieszych uważając, na niechronionych uczestników ruchu drogowego, ustępując im na tej drodze.
W przypadku urządzeń transportu osobistego kierujący będą się mogli się poruszać tylko po chodnikach, drogach dla rowerów i drogach dla pieszych, a w przypadku kierujących, poruszających się urządzeniami wspomagającymi ruch, tacy uczestnicy będą mogli się poruszać po chodnikach, drogach dla rowerów i drogach dla rowerzystów poruszając się po prawej stronie drogi.
Co z parkowaniem tych pojazdów?
W przypadku hulajnóg elektrycznych jest to wszystko uregulowane, gdzie można parkować. Hulajnogi elektryczne będą mogły się zatrzymać na zewnętrznej krawędzi chodnika jak najdalej oddalone od jezdni równolegle do chodnika, albo w miejscu wyznaczonym.
Napisz komentarz
Komentarze